9.2.2017 14.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Ani MŽP nestojí o atomizaci vodárenství v ČR
Ministerstvo životního prostředí nepovažuje pokračující atomizaci vodohospodářského oboru za žádoucí. Konstatoval to na dnešní konferenci „Financování vodárenské infrastruktury“ náměstek ministra životního prostředí (MŽP) pro čerpání fondů EU Jan Kříž.
Reagoval tak na opakovaně vznášený požadavek představitelů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) na nutnost investovat do propojování neregionálních vodárenských soustav s cílem zabezpečit zásobování obyvatelstva ČR pitnou vodou do budoucnosti a dosáhnout tím také solidárních cen vody v obcích a městech v příslušných regionech. Kříž také připustil, že by se na investicích do propojování soustav mohl podílet stát, podle náměstka však chybí analýza, která by prokázala oprávněnost těchto investic. Takovou analýzu by podle něj mělo zpracovat ministerstvo zemědělství.
Kříž v této souvislosti poukázal na to, že některé obce nebo města budují vlastní zdroje vody a o propojování nestojí. Samo ministerstvo se nicméně podle Kříže snaží o integraci obcí do vodohospodářských soustav. „Nefinancujeme obvykle projekty obcí, které nejsou součástí širšího celku,“ podotkl Kříž. Ministerstvo ale na druhou stranu podporuje vrty na zajištění vody pro obce, to ale podle náměstka především tam, kde jsou obce ve velké vzdálenosti od vodárenských soustav.
Podíl obyvatel připojených na kanalizaci podle něj roste pomalu, v současné době není na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod připojeno 19,2 procenta obyvatel. „Je ale otázka, jestli mají být připojeni,“ uvedl Kříž. Stanovený cíl dosažení alespoň dobrého ekologického stavu přitom podle MŽP splňuje pouze 19,4 procenta útvarů povrchových vod. Naopak dobrého chemického stavu (nejde o celkový dusík a fosfor) dosáhlo podle Kříže 61,1 procenta povrchových vod a 27 procent útvarů podzemních vod.
V ČR je v současné době zhruba 6 400 vlastníků vodohospodářské infrastruktury (obce a města) a 2 700 provozovatelů vodohospodářských služeb, jejich počet stále roste (atomizace). V praxi však zajišťuje 50 největších provozovatelů zásobování pitnou vodu pro 90 procent obyvatel ČR a pro 75 procent obyvatel čištění odpadních vod.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto (ÚČOV Praha – vyústění do Vltavy) Naše voda – Nina Havlová
9.2.2017 14.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace