30.5.2017 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Bitvu o poldr u Mělčan ukončil kompromis
Přelomový kompromis a smír mezi ochranáři a podnikem Povodí Labe uzavírá letitou bitvu o poldr v Mělčanech. Jak totiž informuje deník Mladá fronta DNES, protipovodňové opatření u Dobrušky by se v ideálním případě mohlo začít stavět už za dva roky.
Osm let se Povodí Labe s ochranáři přetlačovali o řešení poldru v Mělčanech u Dobrušky. Nekonečná správní řízení, která tragikomicky vyvrcholila ztrátou územního rozhodnutí kvůli nesouladu s územním plánem Dobrušky, však nyní končí. Tedy s největší pravděpodobností. Letitou zákopovou válku uzavřela gentlemanská dohoda a oboustranný kompromis. Povodí Labe kývlo na migračně propustné zařízení na hrázi. Ochranáři sice trvají na tom, že protipovodňovou ochranu by šlo udělat jinak, avšak další odvolání nechystají. Nyní je prý na tahu Povodí Labe, které musí doplnit dokumentaci k opětovnému získání územního rozhodnutí, teprve potom bude možné zahájit vyjednávání o výkupu pozemků s vlastníky. „Jsem opravdu moc rád, že došlo k dohodě, i já jsem se tomu snažil pomáhat. Nyní by všechny kroky měly vést k tomu, aby se v dohledné době dvou až tří let konečně začalo stavět,“ říká starosta Dobrušky Petr Lžíčař.
Avšak třeba zemědělec Josef Petr z Mělčan namítá: „Kdyby tady vznikl suchý poldr, můj dům, který tady je přes 370 let, by se ocitl 60 metrů od skoro 15 metrů vysoké hráze. To by se přece nelíbilo vůbec nikomu, když přijde o světlo z východu. To se můžu jít zrovna nastěhovat do jeskyně. Mně se nelíbí, že nikdo neřeší nějakou citovou újmu, znehodnocení pozemku a domu.“
Podle Mariána Šebesty, generálního ředitele Povodí Labe, se však pro vlastníky půdy připravují mnohem zajímavější ceny. „Rozhodli jsme se, že se s majiteli budeme vypořádávat až poté, co nabude právní moci územní rozhodnutí, kdy se pozemky stanou stavebními s vyšší cenou. Se všemi vlastníky jsme to již projednávali a řekl bych, že velká většina s tím předběžně souhlasila. I tak ale předpokládám, že tam budou dva tři pozemky, které budeme muset vyvlastnit,“ uvádí Šebesta. Ke krajnímu řešení ale dojít nemusí, protože do výkupů se chce vložit i město. „Určitě tomu budeme pomáhat. Vyjednávání sice vede Povodí Labe, ale my máme k těm lidem přece jen podstatně blíž,“ míní starosta Dobrušky.
Zdroj: MF DNES (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Labe)
30.5.2017 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy