29.6.2017 7.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
V ČR proběhne poprvé v historii jednání Mezinárodní přehradní komise
Ve dnech 3. – 7. července se do České republiky sjede přes 1000 delegátů z více jak 70 států světa, aby diskutovali nad současnými tématy z oblasti přehradního stavitelství. Informoval o tom tajemník Českého přehradního výboru Milan Zukal.
Mezinárodní přehradní komise (International Commission on Large Dams, ICOLD) byla založena v roce 1928. Jedním z 11 zakládajících států bylo Československo. Doposud nikdy se však nepodařilo tuto nejvýznamnější akci na poli výstavby, provozu a údržby přehrad zorganizovat v České republice. Záštitu tomuto zasedání udělil ministr zemědělství Marian Jurečka.
První týden v červenci se tak v Clarion Congress Hotelu Praha v pražských Vysočanech završí dlouholeté přípravy. „S přípravami setkání jsme započali již před pěti lety. K definitivnímu potvrzení pořadatelství došlo v roce 2014. Od té doby se práce na přípravě zintenzivnily a již nyní víme, že co do počtu zahraničních účastníků bude naše pražské zasedání nejúspěšnější za několik posledních let,“ uvedl Ladislav Satrapa, předseda Českého přehradního výboru, organizátora zasedání.
Ve středu 5. července se uskuteční mezinárodní symposium „Knowledge Dam Based Engineering“ (Přehradní stavitelství založené na znalostech). Do devíti sekcí bylo přijato 297 příspěvků z více jak 40 zemí světa. „Prezentováno bude celkem 77 příspěvků. Namátkou lze zmínit příspěvky zabývající se problematikou rekonstrukce přehrady Oroville v Kalifornii či bezpečností írácké přehrady Mosul,“ konstatoval Miroslav Brouček, jeden z odborných garantů sympozia z Katedry hydrotechniky, Fakulty stavební, ČVUT v Praze.
V rámci symposia se 5. 7. 2017 od 10.00 hodin v sále Stella uskuteční tisková konference, které se zúčastní: president ICOLD prof. Anton Schleiss (Švýcarsko), předseda ČPV Ladislav Satrapa, předseda Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala, vicepresident ICOLD Michael Rogers (USA), generální tajemník ICOLD Michel de Vivo (Francie), zástupce ministerstva zemědělství a další významní hosté 85. výročního zasedání ICOLD.
Pro účastníky je připraven bohatý odborný i společenský program, který představí pořadatelskou zemi z několik úhlů pohledu. Delegáti během technických exkurzí navštíví více jak 10 přehrad, například vodní dílo Fláje, jedinou betonovou pilířovou přehradu v Česku, díky čemuž je zařazena mezi kulturní památky ČR. Mezi další navštívené přehrady patří klenbová přehrada Vrchlice či přehrada Slapy s přelévanou vodní elektrárnou.
V průběhu celého týdne se uskuteční několik odborných workshopů, proběhne technická výstava a účastníci budou mít možnost poodhalit krásy i české kultury, kdy v Rudolfinu jim známá česká díla klasické hudby zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. „Naší snahou je zahraničním kolegům představit naší zemi včetně jejích specifik. Na našem území máme více než 100 velkých přehrad a 20 tisíc malých nádrží. Historie vodního stavitelství u nás sahá do 15. století a i v současnosti v oblasti technickobezpečnostního dohledu vodních děl máme světu co nabídnout,“ zmínil závěrem Satrapa.
Další informace na: : www.icold2017.cz
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Fláje)
29.6.2017 7.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla