3.11.2015 13.51, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
MŽP podpoří šetrné hospodaření s vodou v programu Modrá úsporám
Hospodárnější využití srážkových vod v intravilánech, ale i extravilánech obcí podpoří ministerstvo životního prostředí (MŽP) v nově připravovaném programu „Modrá úsporám“. Uvedl to na dnešní konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“ ministr Richard Brabec.
Ministerstvo podle něj také plánuje poskytovat zvýhodněné dlouhodobé půjčky k dofinancování projektů týkající se vodohospodářské infrastruktury, které nedosáhnou na dotace v rámci prioritní Osy I v Operačním programu životní prostředí. Resort již takový program podle Brabce předjednal se zástupci Svazu měst a obcí.
Brabec dnes pro portál Naše voda také komentoval využití finančních prostředků z plánovaného zvýšení poplatků za odběr podzemních vod. Ty se podle něj budou dělit, stejně jako dosud, rovným poměrem mezi Státní fond životního prostředí (SFŽP) a kraje. „Ano, bude zachován stávající poměr, pokud to někdo ve sněmovně nezmění. Ale náš návrh je padesát na padesát,“ zdůraznil ministr. Peníze, které takto SFŽP získá, půjdou podle Brabce zpět do vodohospodářství. Připomněl přitom, že SFŽP se již v minulém programovém období na spolufinancování investic do vodohospodářské infrastruktury podílel 5 procenty a celkem na tyto účely vydal více než dvě miliardy korun. Ministerstvo navíc hodlá podle Brabce usilovat o to, aby obdobným způsobem používaly finanční prostředky z poplatků za odběr podzemních vod v budoucnosti také kraje.
Konkrétní podobu využití peněz ze SFŽP pro potřeby vodohospodářské infrastruktury hodná ministerstvo představit v horizontu několika měsíců.
To kvitoval i předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák. Podle jeho slov platí v současné době vodohospodářské společnosti za odběr podzemních vod 500 až 600 milionů korun ročně. „Pokud budeme důsledně využívat vybrané poplatky pro ochranu a rozvoj podzemních zdrojů vody, pak to je příklad okamžitého opatření, “ uvedl Barák. Právě nutnost okamžitých opatření k prevenci rizik sucha zdůrazňovali na dnes zahájené dvoudenní konferenci v hotelu AQUAPALACE Hotel Praha v Čestlicích všichni diskutující, kteří vystoupili se svými referáty.
Naše voda, foto z konference: Naše voda – Nina Havlová
3.11.2015 13.51, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky
Akt. 24.11.2024 9.18Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava