6.1.2018 12.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne
„Raw water“ není ani náhodou zdravější než běžná voda
Celosvětová mánie pečovat odpovědně o své zdraví ústí díky „zdravotnímu marketingu“ do zcela paranoidního chování lidí, které je navíc stojí velké peníze, a to bez viditelného zdravotního výsledku.
To je i případ takzvané „raw vody“, tedy vody nijak neupravované, v „čisté“ podobě, kterou mimo jiné prodává společnost „Live Water“ za cenu zhruba 130 korun za litr. O rizicích „raw vody“ informovala na základě vyjádření četných odborníků v poslední době také řada médií s tím, že právě „přirozená voda“ může být zdrojem mnoha i pro člověka nebezpečných bakterií. Všichni se přitom shodují v jednom – že nijak neošetřená voda rozhodně není vždy kvalitnější (spíš naopak), než běžná voda z kohoutku.
Samozřejmě záleží na zdroji „přirozené“ vody, na podmínkách jejího transportu ke spotřebiteli i na chování spotřebitele samotného. Ne že by přitom kvalitní pitná voda v přírodě neexistovala – zdroje čisté přirozené vody jsou samozřejmě i v ČR, která navíc disponuje ve světovém měřítku značným množstvím léčivých pramenů a minerálních vod. To je ale přece jen něco jiného, než nijak neupravovaná voda ze studánek a studní, i když právě s takovými zdroji pitné vody si většina lidí kvalitní „raw vodu“ spojuje. Je to ale jinak. To ovšem již média podrobněji nezmiňují, i když příslušné informace jsou veřejně k dispozici.
Například statistiky, podle nichž pravidelné vodohospodářské rozbory vody ze studní opakovaně prokazují, že více než 90 procent analyzovaných vzorků neodpovídá alespoň v jednom parametru vyhlášce č.252/2004 Sb., kterou se stanovují hygienické požadavky na pitnou vodu, přičemž nejčastěji nevyhovující jsou mikrobiologické ukazatele, tedy nadlimitní přítomnost neškodných, ale i nebezpečných bakterií. Většina majitelé studní si ovšem pravidelné rozbory vody nedělá, stejně tak, jako se laboratorně nezkoumá složení vody ze všech pramenů, studánek a zdrojů vody vyvěrající na povrch na území naší země.
Naproti tomu se u pitné vody z kohoutku sleduje mimo jiné deset ukazatelů mikrobiologické a biologické kontaminace vody a celkem 62 ukazatelů fyzikálních a chemických vlastností vody, přičemž u 28 z nich jsou povoleny maximální limity v řádech nanogramů na litr. Z mikrobiologických ukazatelů jsou to například Escherichia coli, koliformní bakterie, intestinální enterokoky, z chemických parametrů pak vybrané kovy, organické látky či dusičnany. Pokud se týká mikrobiologických (hygienických) parametrů pitné vody, pak tyto platí jak pro studenou, tak teplou kohoutkovou vodu ve všech místech, kam je voda dodávána.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (bývalá hradní studna)
6.1.2018 12.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě