20.4.2015 13.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
SOVAK ČR varuje: Připravovaná legislativa zvýší ceny vody
Nárůst nákladů pro provozovatele vodovodů a kanalizací, města, obce a také pro spotřebitele vody by znamenalo přijetí nových právních předpisů v oblasti čistoty vod. V rozhovoru pro měsíčník Moderní obec to uvádí člen představenstva SOVAK ČR Ondřej Beneš.
Ministerstvo životního prostředí přichystalo totiž pro rok 2015 řadu novel právních předpisů, které se nesou v duchu harmonizace s evropským právem, případně i jako reakce na tzv. ekoaudit, který měl za cíl zvýšit konkurenceschopnost a rozvoj podnikání v České republice z pohledu právních předpisů na ochranu životního prostředí. „Ovšem vlastní praxe navrhovaných změn je výrazně odlišná – připravené předpisy obsahují s deklarovanými cíli naprosto nesouvisející opatření, která zásadně komplikují život městům a obcím jako majoritním vlastníkům veřejných vodovodů a kanalizací, způsobují problémy vodohospodářským společnostem, ale hlavně dopadají na konečné zákazníky v podobě zásadně zvýšeného vodného a stočného,“ uvádí Beneš.
Situace podle něj spěje do stavu, kdy bude ČR opět „papežštější než papež – tedy že naše země bude mít zřejmě například nejpřísnější požadavky v rámci EU na čištění odpadních vod z malých čistíren odpadních vod (ČOV). K tomu Ondřej Beneš v rozhovoru uvádí:
Prvním legislativním počinem letošního roku je náhrada nařízení vlády o vypouštění odpadních vod do vod podzemních č. 416/2010 Sb. zcela novým nařízením vlády. V první řadě je nutné přiznat, že řada navržených změn opravdu může zjednodušit život vlastníkům ČOV v místech, kde není možné odváděné odpadní vody vypouštět do recipientu. Na druhou stranu norma přinesla zcela zásadní navýšení požadavku na odstraňování celkového dusíku z čištěných odpadních vod a to na úroveň 12 mg/l pro ČOV s kapacitou nad 50 ekvivalentních obyvatel (EO) a 20 mg/l pro 10-50 EO. Sami zástupci výrobců domovních ČOV (odborná skupina Malé domovní čistírny a odlučovače CzWA) naprosto jasně deklarovali, že dosažení takových hodnot je nereálné. Navržené hodnoty jsou i výrazně pod současnou požadovanou úroveň takzvaných nejlepších dostupných technologií (BAT) pro velké ČOV nad 10 000 EO. Stejně tak minimální požadavky na účinnost domovních ČOV, označovaných CE (realizace na ohlášení) v ukazateli celkový dusík stojí mimo realitu, kdy obdobné účinnosti nedosahují ani nejlepší německé domovní ČOV v kategorii D. K návrhu je samozřejmě ještě dlouhá řada dalších připomínek, ovšem jako zásadní problém se jeví to, že ministerstvo životního prostředí naprosto přestalo komunikovat v oblasti ochrany vod v průběhu zpracování novelizací právních předpisů a vše podstatné se odehrává nyní až v meziresortním připomínkovém řízení. Tento stav lze stěží pokládat za uspokojivý.
K dopadům připravované legislativy na města a obce pak Beneš mimo jiné říká:
Zcela aktuální je návrh nového nařízení vlády č. 59/2015 Sb., které by mělo nahradit nařízení vlády č. 61/2003 Sb. o vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Přestože limity řada studií vč. studie Ministerstva zemědělství z roku 2009 potvrzuje, že podmínky současného nařízení jsou přísnější, než požadavky Směrnice 271/91/EHS, je předkládáno další zpřísnění a to zejména odstraněním číselných hodnot limitů dosažitelných nejlepšími dostupnými technologiemi (dále jen BAT) v příloze č. 7 stávajícího nařízení. Tyto limity jsou v současné době nepodkročitelné, tedy bez souhlasu znečišťovatele není vodoprávní úřad oprávněn stanovit limity pod tuto mez. Navrhovatel se přitom opírá o závěry šetření ombudsmanky ČR „z vlastní iniciativy“ ve věci stanovování emisních limitů pro komunální čistírny odpadních vod, které nepřekvapivě obsahuje řadu stanovisek právě vlastního Ministerstva životního prostředí. Města a obce, jako majoritní vlastníci vodohospodářské infrastruktury v ČR se tak dostávají do prostředí právní nejistoty pro stávající i nové projekty výstavby a rekonstrukce ČOV, kdy již není absolutně zřejmé, na jaké limity připravovat projekty. Ovšem právě požadavek na výslednou kvalitu čištění zcela zásadně ovlivňuje investiční i návaznou provozní náročnost.
Celý text rozhovoru nejdete v připravovaném čísle měsíčníku Moderní obec, ilustrační foto (vypouštění odpadních vod ÚČOV Praha) Naše voda – Nina Havlová.
20.4.2015 13.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách