1.7.2016 15.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Unikátní český vynález – vírová turbína zahájila provoz na MVE Želina
Po úspěšně skončených komplexních zkouškách odstartovala dnes provoz dvojice takzvaných vírových turbín v areálu malé vodní elektrárny (MVE) Želina. Na akci byla přítomna i redakce portálu Naše voda a připravuje z ní pro vás fotoreportáž i videorozhovor. Foto – klikni zde!
Vynález nového typu turbíny s účinností až 85 procent, který vznikl na základě spolupráce VUT Brno a výzkumu a vývoje společnosti ČEZ, umí využít energie vody i na malých spádech a měl a mohl by tak být impulsem pro rozvoj MVE v ČR. „V podmínkách České republiky, kde ekonomicky efektivní lokality pro velká vodní díla již byly vyčerpány nebo nejsou z různých příčin reálné, jsme se zaměřili na využití hydropotenciálu z nízkoprůtokových a nízkospádových lokalit. Do projektu s názvem „Vývoj vícestupňové vírové turbíny“ předcházejícímu vlastní instalaci investoval ČEZ téměř tři miliony korun,“ uvedl dnes manažer projektů výzkumu a vývoje ČEZ Aleš Laciok.
„Vírová turbína najde uplatnění v lokalitách se spádem jeden až pět metrů a s průtokem již od 0,2 metru za sekundu. Využití proto předpokládáme na jezech, starých náhonech a vodních elektrárnách k rekonstrukci, při projektech využití odpadní vody tepelných elektráren a podobně,“ uvedl k uplatnění světové novinky František Pochylý z VUT Brno, jehož tým pracuje na vývoji nové turbíny již od roku 2000.
Revoluční řešení vírové turbíny spočívá ve vstupu vody do oběžného kola ve směru osy rotace, zatímco za ním obíhá proti směru rotace kola. Jde tedy o opačný princip, než je tomu například u Kaplanovy turbíny, kde se rozvaděčem naopak uděluje vodě rotace před vstupem do turbíny. To umožňuje vírové turbíně fungovat bez spirály a rozváděcího kola. Protože je navíc schopna pracovat s vyššími otáčkami, není u ní nutností instalace převodovky. To jí předurčuje k širokému nasazení v českém i mezinárodní hydroenergetice v budoucnosti. Oproti dnes používaným turbínám na MVE je přitom vírová turbína asi o polovinu levnější.
Dvě vírové násoskové turbíny na MVE Želina mají instalovaný výkon 2x 14,5 kW, kapacita celkového průtoku oběma turbínami činí dva kubíky za sekundu.
Více informací o elektrárně Želina najdete na:
http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/zelina.html
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová (MVE Želina – dvojice vírových turbín)
1.7.2016 15.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy