23.3.2016 15.08, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Vodárny na východě Čech budou společně řešit boj se suchem
Vodárenské společnosti z Náchoda, Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi, které využívají Vodárenskou soustavu východních Čech, si budou vzájemně pomáhat v boji s nedostatkem vody kvůli suchu. Vyplývá to ze smlouvy o spolupráci, kterou vodárny podepsaly v Hradci Králové.
Firmy by si měly předávat i informace a zkušenosti při správě a provozování vodárenských sítí. Vodárny si budou pomáhat i s půjčováním a pronájmem strojů, materiálu a vybavení.
Vodárenská soustava východní Čechy vznikla v 90. letech minulého století nákladem 1,3 miliardy korun a ve své době patřila k největším vodohospodářským dílům v ČR. Umožňuje převádět vodu z míst jejího přebytku v Polické křídové pánvi na Náchodsku a ze zdrojů na Chrudimsku do míst jejího nedostatku na Hradecku a Pardubicku. Hradecko a Pardubicko takto získává od sousedů zhruba 20 procent vody. Soustava má i významnou úlohu při haváriích a právě při případném nedostatku vody kvůli suchu. Umožňuje zásobování vodou asi půl milionu lidí na východě Čech.
V současnosti voda může jednosměrně proudit z Náchoda do Hradce Králové a z Chrudimi do Pardubic. Přeprava vody mezi Pardubicemi a Hradcem Králové je možná obousměrně. „Snažíme se, aby přivaděč z Náchoda byl v konstantně provozuschopném stavu. Víme již, že na některých úsecích budeme během pěti až deseti let dělat opravy. Budeme je koordinovat tak, aby přivaděč byl stále provozuschopný,“ řekl ředitel Vodovodů a kanalizací Hradec Králové František Barák.
Dnes podepsaná dohoda je první společnou dohodou vodárenských společností vlastnících a provozujících své úseky vodárenské soustavy. Dosud byly mezi vodárnami jen dvoustranné smlouvy, které řešily především prodej vody. „Jsem rád, že jsme mezi sebou přestali bojovat,“ řekl k podpisu smlouvy starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).
Důležitou částí soustavy je více než 40 kilometrů dlouhé potrubí pro pitnou vodu mezi Náchodem a Hradcem Králové, které vzniklo již v letech 1974 až 1992. Vodárenské společnosti z Hradce Králové a Náchoda již oznámily, že začaly chystat jeho rozsáhlou rekonstrukci. Náklady na postupnou obnovu přivaděče vody do Hradce Králové se odhadují na více než miliardu korun. Obnova má být postupná v následujících více než 30 letech podle toho, jak bude potrubí končit životnost.
Smlouvu o spolupráci podepsaly městy vlastněné společnosti Vodovody a kanalizace z Hradce Králové, Pardubic, Náchoda a Chrudimi. Podpisy připojily i provozovatelské společnosti Královéhradecká provozní ze skupiny francouzské Veolie a Vodárenská společnost Chrudim ze skupiny rakouské Energie AG Bohemia.
Zdroj: ČTK, foto: VakHK
23.3.2016 15.08, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace