22.12.2016 15.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vysoké Mýto chce sanovat stovky starých průzkumných vrtů
Vysoké Mýto na Orlickoústecku usiluje o likvidaci starých průzkumných vrtů, kterých jsou v regionu možná stovky. Jsou rizikem pro kvalitu podzemních vod, mnohé jsou nezabezpečené a mohl by do nich někdo spadnout. První dva se podaří sanovat v příštím roce. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Krejza.
„Průzkumné vrty byly prováděny v 70. a 80. letech, vrtaly je dnes již zaniklé státní podniky a nikdo se k nim nehlásí. Provrtávají vysokomýtskou synklinálu i jednotlivé zvodně, může docházet k případné kontaminaci a znehodnocování cenných zásob vody,“ řekl Krejza. Například na poli v obci Džbánov, kousek od Mýta, jsou dva staré vrty, které jsou hluboké desítky až stovky metrů. Zakrývají je prořídlé náletové stromy. Vrt chrání asi v dvoumetrové hloubce zrezivělé zhlaví, nad zemí je kolem betonová skruž se čtvercovým nechráněným otvorem. Druhý vrt je rovněž bez poklopu a zpola zatopený vodou. Dospělý člověk by se možná ze skruže dostal bez pomoci, malé dítě nikoliv. „Kdyby tam někdy vlezlo nějaké dítě, tak se o něm asi nikdo nedozví, že tady skončilo. Zhlaví potrubí je značně zrezivělé, nikdo neví, v jakém stavu je,“ řekl Krejza.
Okolí Vysokého Mýta je jednou z nejvýznamnějších vodohospodářských oblastí východních Čech. Dva vrty se městu podaří v příštím roce patrně zlikvidovat, což bude stát 430 000 korun, 90 procent patrně zaplatí státní dotace. Město také všechny vrty zmapuje a navrhne, co s nimi dál. Radnice už dostala krajskou dotaci. „Vrty se rozdělí do několika kategorií, některé budou stačit zabezpečit proti vniknutí, další se přestrojí a budou se dál používat jako monitorovací, jiné přijdou k sanaci,“ řekl Krejza.
Staré vrty se nacházejí po celé republice. Státní fond životního prostředí podle Krejzy slíbil, že na průzkumy a sanaci historických vrtů připraví dotační výzvy. Město tím chce ochránit vodní zdroj Pekla, který zásobuje vodou Mýto i okolní obce. „Nechceme čekat, až se něco stane,“ dodal Krejza.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda
22.12.2016 15.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace