9.9.2017 13.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Změna provozovatele ve VaK Zlín by výrazně zvýšila ceny vody
Zástupce zlínského spolku Aliance pro vodu Pavel Sekula připravil alternativní návrh provozu vodárenství na Zlínsku. Jak ale konstatovala ve své analýze poradenská společnost Grant Thornton, výsledkem takového návrhu by bylo zvýšení cen vody zhruba o 10 korun za kubík.
Podle Sekulova záměru je možné snížit cenu vodného a stočného o 10 Kč/m3. Posouzení návrhu, které pro VaK Zlín připravila renomovaná poradenská společnost Grant Thornton, ale ukazuje pravý opak – jeho realizace by vedla k navýšení ceny až o 10 Kč/m3 či snížení prostředků na obnovu vodárenské infrastruktury téměř o polovinu. „Návrh pana Sekuly se opírá o mylné ekonomické předpoklady. Zajištění provozování vlastními silami VaK Zlín by v současné situaci znamenalo zvýšení ceny vodného a stočného o téměř 10 Kč/m3 či významné omezení investic do infrastruktury,“ hodnotí návrh Pavel Válek z poradenské společnosti Grant Thornton. „V příštích letech plánujeme do obnovy a rozvoje vodovodů a kanalizací vložit až 100 milionů korun ročně, realizace plánu pana Sekuly by tyto investice snížila o 50 milionů korun, tedy téměř o polovinu“ dodává předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
Návrh Pavla Sekuly počítá s ukončením spolupráce s Moravskou vodárenskou a s provozem vodárenské infrastruktury pod taktovkou VaK Zlín. Náklady na toto převzetí a zajištění zbylého provozního majetku Sekula odhaduje na 125 milionů korun. Tento odhad se však podle Grant Thornton neopírá o reálná fakta a je silně podhodnocen. „Odhad prvotních nákladů na pořízení provozního majetku ve výši 125 milionů, který prezentuje pan Sekula, je nereálný. Naše výpočty ukazují, že by se jednalo o více než 500 milionů korun. Při nutnosti takové jednorázové investice není možné snižovat cenu vodného a stočného a zároveň udržet rozvoj vodárenské infrastruktury na dostatečné úrovni,“ uvedl Válek.
Strategie, kterou připravil Pavel Sekula, počítá také s nulovým ziskem nové provozní společnosti a následným snížením ceny vodného a stočného o 10 Kč/m3. Hodnocení Grant Thornton však jasně ukazuje, že zisk současné provozní společnosti je nižší než zisky okolních municipálně vlastněných provozních společností a případné snižování ceny vodného a stočného je možné pouze na úkor obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury. „Současné nastavení provozní smlouvy mezi VaK Zlín a MOVO představuje jedno z nejvýhodnějších nastavení z pohledu vlastníka vodohospodářského majetku v České republice, se kterým jsem se v poslední době potkal. Jednoznačně jde o výsledek několikaletého snažení představenstva VaK Zlín a jeho akcionářů o dosažení co nejlepších podmínek,“ konstatuje Válek.
Naše voda, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
9.9.2017 13.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace