24.6.2024 8.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace
150 let od otevření důležitého mostu mezi Moravou a Rakouskem
Otevření mostu přes Dyji v Hardeggu 25. října 1874 představovalo jedno z nejdůležitějších opatření v Hardeggu v 19. století, přispívajících k oživení a podpoře hospodářství. Uzavření hranice po druhé světové válce oproti tomu pro město znamenalo velkou pauzu. Život na „mrtvé“ hranici znamenal hospodářský propad a přinesl odliv a stárnutí obyvatelstva. Holý most se svými rezavějícími železnými nosníky se stal symbolem přerušených vztahů. Proto byla radost poté, když byl most po „sametové“ revoluci 12. dubna 1990 znovu otevřen a přechod hranice byl opět možný, opravdu veliká. Uvádí to zpráva NP Podyjí a Nationalparku Thayatal.
„Založením národního parku Thayatal a s tím spojeným vytvořením přeshraniční chráněné oblasti Thayatal-Podyjí v roce 2000 se podařilo nádhernou údolní krajinu chránit a vytvářet regionální hospodářské impulzy. Vstupem České republiky do Evropské unie dne 1. května 2004 byla odstraněna řada překážek, kromě jiného i hraniční kontroly. Kde dříve železná opona od sebe oddělovala lidi, dnes existuje velké množství hospodářských a kulturních iniciativ mezi Dolním Rakouskem a jeho jihomoravským sousedem. Bývalý příhraniční region dorazil do srdce Evropy, je výrazným příkladem dobrého sousedství a přeshraniční spolupráce“, uvedl ministr zemské vlády Ludwig Schleritzko, který se oslav účastnil v zastoupení zemské hejtmanky Johanny Mikl-Leitner a bývalý ředitel národního parku Thayatal.
Jiří Němec, předseda výboru pro kulturu a zemědělství Krajského úřadu Jihomoravského kraje prezentoval společně s poslancem zemského sněmu Dolního Rakouska Michaelem Sommerem novou iniciativu obou národních parků: „Ve spojení s historickým mostem přes Dyji v Hardeggu bude na západním okraji Hardeggu vybudována nová visutá lávka a tím bude vytvořena další přeshraniční okružní stezka pro pěší. To umožní krátkou vycházku historickým městem Hardegg a pobřežními lesy sousedního Národního parku Podyjí“. Lávka bude financována z programu Evropské unie INTERREG, který má za cíl podporu společných přeshraničních projektů mezi členskými státy.
Christoph Bazil, prezident Spolkového památkového úřadu a Zdeněk Vácha, ředitel Národního památkového ústavu v Brně, představili společný postup v obou zemích při vyhlášení památkové péče o most přes Dyji. Most se nachází ve vlastnictví České republiky a spolkové země Dolní Rakousko, hranice probíhá přesně středem mostu. K vyhlášení památkové ochrany došlo již v roce 2023 a jedná se o první společné rakousko-české vyhlášení památkové péče. Při budoucích sanačních opatřeních budou odsouhlaseny podmínky a zadání, například je plánováno sjednocení barvy mostu. Obě celnice jsou ve vlastnictví Správy Národního parku Podyjí a Městské obce Hardegg a nachází se také pod památkovou ochranou. Hostí výstavy o historii mostu nebo přírodě Podyjí.
Zdroj: NP Podyji, Foto: Udo Maurer
24.6.2024 8.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace