17.1.2022 10.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
V systému půdních bloků jsou nově lokality vhodné pro aplikaci kalů
V systému elektronické evidence půdních bloků (LPIS) je od počátku letošního roku vytvořena nová vrstva lokalit vhodných pro aplikaci vodárenských kalů na zemědělské pozemky. Portál Naše voda o tom informoval ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Vilém Žák.
Jde přibližně o 140 000 půdních bloků, na které je žádoucí vodárenské kaly aplikovat, a uvedený systém v praxi umožňuje, aby se producenti kalů domluvili se zemědělci na konkrétních pozemcích, zejména takových, kde je nedostatek fosforu. Producent kalů navíc může ze systému zjistit, kde jsou nejbližší vhodné pozemky.
Podmínky aplikace kalů do půdy stanovuje na základě novely zákona o odpadech Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), stejně jako plány vodohospodářů při aplikaci kalů na zemědělské pozemky.
Vytvoření nové vrstvy v LPIS inicioval SOVAK ve spolupráci s ÚKZÚZ a Ministerstvem zemědělství. Vrstva je veřejně přístupná a bude každoročně aktualizována na základě prováděných rozborů půd. Systém najdete na: https://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/, v menu vrstev je předmětná označena jako „DPB potenciálně vhodné pro aplikaci kalů“. Detail příslušných pozemků obsahuje i kontakt na zemědělský subjekt, který je aktuálně obhospodařuje.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
17.1.2022 10.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy