5.4.2022 13.26, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Na zajištění vody v příhraničí Liberecka je potřeba přidat 700 milionů
Nejméně 700 milionů korun bude ještě potřeba přidat na dofinancování projektů, které mají zajistit pitnou vodu pro příhraniční oblasti Libereckého kraje postižené těžbou hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice. Jen peníze z Polska na to stačit nebudou. Na dofinancování se budou podílet ministerstva životního prostředí a zemědělství, podílet se ale budou také Liberecký kraj a vodárenské společnosti, řekla po dnešním jednání v Hrádku nad Nisou ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
Severočeská vodárenská společnost (SVS) a Frýdlantská vodárenská (FVS) připravují ve spolupráci s obcemi projekty na dostavbu přivaděčů vody a vodovodů, které mají zajistit zásobování vodou v postižených obcích a posílit zdroje vody pro zhruba 15.000 lidí v dotčených oblastech. Celkové náklady firmy odhadly na 1,542 miliardy korun. Podle Hubáčkové jsou tato čísla jen orientační, rozhodující budou ceny z veřejných soutěží.
Ve Fondu Turow je aktuálně k dispozici 35 milionů eur (851 milionů korun), které v kompenzacích poslaly na účet Libereckého kraje polská vláda a společnost PGE, které důl patří. Další peníze bude možné čerpat z programů MŽP a MZe, o míře spolufinancování se bude znovu jednat v květnu nebo červnu. „Pro letošní rok do vodárenství počítáme obecně s částkou 1,5 miliardy korun a v rámci toho počítáme, že bude vybudováno 95 kilometrů nových vodovodů. Takže bude záležet na připravenosti jednotlivých projektů,“ doplnil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Nejdál je Severočeská vodárenská, která připravuje čtyři projekty dohromady za zhruba 680 milionů korun. „Můžeme opravdu na konci tohoto roku, nejpozději v roce následujícím ty akce zahájit a jsme schopni, pokud vše dobře půjde, dokončit je do roku 2026,“ řekl předseda představenstva společnosti Tomáš Indra. Pokud se podaří dořešit financování, je podle něj firma připravena zahájit rekonstrukci úpravny vody Machnín, stavební povolení už mají i vodovody v Chrastavě a Hrádku nad Nisou, v příštím roce by ho měl mít také nový přivaděč z Machnína do Hrádku.
Méně připravená je Frýdlantská vodárenská, které se podle předsedy představenstva Dana Ramzera (ODS) zatím nepodařilo v územním řízení získat souhlasy vlastníků, a tak bude muset hledat nové, méně konfliktní, ale dražší trasy pro vodovody. Firma počítá s modernizací úpravny vody Frýdlant a zajištěním nových zdrojů vody, a také s výstavbou vodovodů, které zajistí zásobování směrem na Bulovku a Dětřichov. Náklady se odhadují na 825 milionů korun. Všechny stavby by měly být hotové do roku 2030.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
5.4.2022 13.26, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace