7.4.2022 10.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Projekt na snižování obsahu pesticidů v nádrži Švihov je úspěšný
V okolí vodárenské nádrže Švihov již několik let běží projekt, jehož cílem je zlepšení kvality vody v této nádrži. O tom je i část následujícího rozhovoru týdeníku Zemědělec s generálním ředitelem státního podniku Povodí Vltavy Petrem Kubalou.
* Jaká je situace s projektem zaměřujícím se na snížení obsahu splavených pesticidů ve vodní nádrži Švihov na Želivce?
Do pilotního projektu Ministerstva zemědělství, na kterém spolupracuje státní podnik Povodí Vltavy na vodárenské nádrži Švihov na Želivce, je dobrovolně zapojeno 18 zemědělských subjektů a pokračuje letos třetím rokem. Jeho princip spočívá v tom, že zemědělci dostávají určitou náhradu za omezení, nebo úplný zákaz užívání některých přípravků na ochranu rostlin, zejména těch, které obsahují vysoký podíl pesticidních látek. Důvodem je, aby se tyto látky nedostávaly do drenáží, do vod v podzemích i povrchových a následně do vodárenské nádrže. Podle podmínek projektu v těchto oblastech probíhají pravidelné kontroly. Téměř všechny zapojené zemědělské subjekty podmínky programu dodržují, až zatím najeden případ, kdy kontrola prokázala, že subjekt nenaplňoval požadavky projektu tak, jak měl předepsáno. Za určité období mu proto nebyla přiznána náhrada. Pro ostatní hospodáře je to motivační, vidí, že dodržování daných podmínek se opravdu pečlivě sleduje.
* Daří se tedy snižovat zbytky pesticidů ve vodárenské nádrži?
Máme vyčísleno poměrné výrazné snížení vstupů pesticidních látek do vodárenské nádrže s tím, že v dané chvíli to ještě nejde porovnávat s 309 miliony metrů krychlových vody v nádrži. Je to však první krok k udržitelnosti kvality vody a jednoznačně dochází k snížení přísunu pesticidních látek do této vodárenské nádrže. V současnosti Ministerstvo zemědělství připravilo ještě rozšíření tohoto projektu o další vodárenské nádrže, v povodí Vltavy je to Římov v jižních Čechách, v povodí Moravy vodárenská nádrž Opatovice a v povodí Labe vodárenská nádrž Vrchlice. Program byl poslán k odsouhlasení do Bruselu. Zahájen by měl být během letošního roku. Na to naváže opět i pilotní projekt na Želivce, který se tak otevře dalším zemědělským subjektům. Snahou je zapojit do tohoto projektu co nejvíce zemědělských subjektů, které působí zejména ve vzdálenější části od nádrže v bývalém třetím ochranném pásmu, protože pesticidy se velmi snadno rozpouštějí ve vodě a dostávají se do nádrže i ze vzdálenějších oblastí, které nejsou nijak omezeny. Takže projekt běží dobře.
Plní znění rozhovoru v Týdeníku Zemědělec (4.4.2022), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
7.4.2022 10.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě