7.4.2022 14.49, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Nad Labem u Litoměřic pomohli při výměně přivaděče horolezci
Pitná voda do Ústí nad Labem teče novým 200 metrů dlouhým přivaděčem nad řekou mezi Libochovany a Prackovicemi. Je to zřejmě nejdelší vodovodní potrubí v České republice, které vede nad zemí.
Pro jeho umístění ve dvaceti metrech nad vodou bylo nutné použít horolezeckou techniku. Práce komplikovalo počasí, při větru se konstrukce vychýlila až o metr. Potrubí zavěšené nad vodou bylo po padesáti letech provozu ve špatném stavu, zejména kvůli korozi. Proto se Severočeská vodárenská společnost (SVS) rozhodla pro rekonstrukci. Na místo dvou trubek je nyní mezi dvěma pylony jen jedna široká 60 centimetrů. „Stavba je konstrukčně opravdu unikátní. Byla to pro nás výzva,“ řekl Ladislav Červený z firmy Lama Construction, která výměnu provedla. „Když zafoukal vítr, konstrukce se rozkmitala, uprostřed byl rozdíl i metr. Vyrovnat se s klimatickými podmínkami bylo skutečně náročné,“ uvedl. Činnost se musela navíc přerušit pokaždé, když pod stavbou projížděla loď.
Uvnitř trubky je cementová výstelka. „Chlapi museli vlézt dovnitř a mazat cement ručně. Pracovali vždy kvůli bezpečnosti ve dvou,“ uvedl Červený, podle něhož byla realizace náročná právě zajištěním bezpečnosti. Armaturní komory po obou stranách konstrukce jsou navržené tak, aby se při povodních uměle zatápěly. Tlak vody je tudíž nevytrhne ze země.
Stavba navázala na rekonstrukci přivaděče z vodojemu v Michalovicích. Během prací, které začaly loni v dubnu, dostávalo 110.000 obyvatel Ústí a okolí vodu z Flájské přehrady. Nyní je krajské město opět zásobováno hlavně vodou z úpravny ve Velkých Žernosekách. „V tom je unikátní soustava SVS. Umíme přepnout zdroje a zásobovat i z jiného místa tak, že to odběratelé nepoznají,“ uvedl mluvčí SVS Mario Böhme.
Náklady na stavbu činily zhruba 32,5 milionu korun včetně DPH. „Dneska by stavba stála v současných cenách tak 45 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva SVS Tomáš Indra. Vodohospodáři na severu Čech mají v letošním roce na investice a opravy zhruba 1,9 miliardy korun. „Smlouvy máme podepsané na velkou část akcí v letošním roce. Bohužel v posledních čtrnácti dnech se setkáváme s tím, že námi oslovené stavební firmy nejsou schopny podat nabídky, protože dodavatelé oceli nejsou schopni garantovat cenu déle než tři dny. To je velký problém,“ uvedl Indra. Společnost, která zásobuje vodou 1,1 milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, podle Indry zatím kvůli situaci na trhu nemusela žádnou naplánovanou investici zrušit.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
7.4.2022 14.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace