19.4.2022 9.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Kyselé ekologické čističe odstraňují vodní kámen, rez i plísně
Možná si pamatujete na hodiny chemie, ve kterých jste se učili o hladině pH neboli zásaditosti či kyselosti konkrétní tekutiny. Co se týká čisticích prostředků obecně, kyselost hraje velmi důležitou roli nejen v jejich účinnosti, ale také ve způsobu použití.
Pochopení pH je v každém případě klíčové, pokud chcete udržovat vaši domácnost čistou a bezpečnou. Jak se liší ekologické prostředky zásadité a kyselé? Již v úvodu padlo slovo o tom, že hodnota pH na stupnici od 0 do 14 udává, zda je tekutina kyselá, neutrální či zásaditá. Čím nižší je hodnota pH, tím kyselejší je daná kapalina. „Za ideálních podmínek se přesně ve středu stupnice nachází voda – ta je neutrální, proto jí náleží hodnota 0. Rozdíly v pH se projevují řadou odlišných vlastností, které mají mimo jiné vliv na to, jak tekutina reaguje s ostatními látkami. Když se zaměříme konkrétně na čisticí prostředky, hodnota pH významně ovlivňuje jejich účinnost,“ vysvětluje Alexandr Řeháček, zakladatel ekologicky šetrných čistících prostředků AYETO Eco, ayetoeco.cz.
Tekutiny rozdělujeme do 3 základních skupin: kyselé – pH < 7, neutrální – pH = 7, zásadité – pH > 7.
Ekologické čisticí prostředky mohou mít různou hodnotu pH – setkáte se tedy s kyselými, neutrálními i zásaditými variantami, přičemž každá z nich má své specifické vlastnosti a účinky. Mírně až silně zásadité prostředky, jejichž pH se pohybuje v rozmezí od 8 do 14, bývají účinné zejména při odstraňování mastnoty z povrchů a bělení či zbavování se skvrn z oblečení. Patří sem většina univerzálních čističů, pracích prostředků a přípravků na čištění trub apod.
Na druhé straně máme čističe s kyselým pH, u nichž se hodnota pohybuje od 0 do 7. Jejich největší výhoda spočívá ve schopnosti odstraňovat minerální usazeniny neboli vodní kámen, rez a plísně. Kromě toho je můžete využít, pokud se chcete zbavit zabarvení některých kovů, jako jsou hliník, mosaz, bronz či měď. Některé mají dokonce dezinfekční účinek. Mezi typické prostředky s nízkým pH patří zejména: Odstraňovače vodního kamene, čističe van, obkladů a toaletních mís, odstraňovače skvrn od rzi, prostředky k odstranění plísní a čističe kovů.
Existuje mnoho typů kyselin, které se pohybují na škále od mírných po velmi silné, proto musejí být spotřebitelé při výběru opatrní. „Výrobce má povinnost o potenciálním nebezpečí informovat prostřednictvím výstrahy na obale. Některé agresivní kyseliny mohou dráždit oči, pokožku a dýchací cesty – v takovém případě se doporučuje používat gumové rukavice, roušku, případně také ochranné brýle. Ekologické čisticí prostředky s nízkým pH většinou obsahují kyseliny, které nejsou zdraví nebezpečné,“ říká Řeháček z AYETO Eco. Nejčastěji se jedná o následující představitele:
Kyselina octová – tvoří hlavní složku octa, který se nachází téměř v každé domácnosti. Z toho důvodu je velmi oblíbený a často používaný jakožto univerzální přírodní čistič. Můžete jej využít prakticky na jakýkoliv povrch, jemuž nevadí kyselý charakter této kapaliny. Kyselina octová pomáhá při odstraňování vodního kamene, rezavých skvrn a zakalení mosazi nebo mědi. V neposlední řadě má také mírně odmašťovací i dezinfekční účinek.
Kyselina citronová – druhá nejčastěji používaná kyselina na přírodní bázi se stala často vyhledávanou, jelikož je snadno dostupná, přesto velmi účinná. Nachází se v citronech, limetkách, pomerančích a grapefruitech. „V praxi nachází podobné využití jako výše zmiňovaná kyselina octová. Používá se při odstraňování usazenin tvrdé vody, ale také vás dokáže zbavit skvrn od kávy, čaje, moči nebo výkalů. Pokud využíváte ekologický prostředek s obsahem kyseliny citronové při čištění kovů, nezapomeňte v poslední fázi povrch důkladně umýt a vysušit, čímž zabráníte vzniku rzi,“ doporučuje Řeháček z AYETO Eco.
Zdroj a ilustrační foto: AYETOECO.cz
19.4.2022 9.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Poradna
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě