29.6.2022 10.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Bilance utonutí na našich řekách a jezech v roce 2021
Loňský rok přinesl výrazné snížení počtu výjezdů i utonutí v porovnání s rokem 2020, kdy tehdy na řekách a jezech utonulo 11 osob a hasiči museli vyrážet na 31 zásahů. Rok 2021 znamenal tragickou událost pro 6 osob s 20 výjezdy.
Informuje o tom ve své zprávě Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS). Do této statistiky jsou započítávány pouze nehody na jezech a řekách, kdy se nejedná jen o vodáky, ale také o nehody způsobené pádem či koupáním. Nejtragičtější nehodou v loňském roce bylo utonutí 3 osob na jezu ve Frýdlantu nad Ostravicí, kdy jeden mladík skočil do jezu a následně se začal topit. Postupně mu přispěchalo na pomoc několik lidí a 3 z nich se již nepodařilo zachránit. Na celé události se výraznou měrou podílela skutečnost, že někdo odcizil záchranou podkovu, která byla na jezu umístěna právě z důvodu pomoci tonoucímu ze břehu.
Vodáckou nejtragičtější nehodou bylo utonutí 2 osob na jezu Český Šternberk. Za zvýšeného průtoku najížděl raft s dětmi do propusti, která je úzká a umístěna uprostřed řeky. Navíc byl nájezd komplikován stromem, který se zachytil na jezu a částečně blokoval vjezd do propusti. Raft nezvládl manévr a spadl do nebezpečného vývaru. Nehody se vloni nevyhnuly ani dolnímu úseku Labe, které začíná být více komerčně využívané pro rekreační plavby. Posádky lodí zde mají problém s bójemi vymezující plavební dráhu. Za zvýšených průtoků do nich naráží a následně se převrací. Vzhledem k rychlosti proudu a šířce toku je pak náročné se dostat plaváním ke břehu. Celkem se na řekách a jezech událo v roce 2021 pouze 20 nehod s asistencí Hasičské záchranné služby (HZS), ale z toho neklesá počet nehod na jezech. Těch bylo 18, v roce 2020 o něco méně 16. Více ve statistice nehod HZS za rok 2021 na raft.cz.
V porovnání s jinými sporty je vodáctví u nás bezpečné, kdy se stávají jen ojedinělé nehody. Naše řeky ročně navštěvuje okolo 800 000 vodáků, což je velké číslo, a přesto musí HZS zasahovat jen zcela výjimečně. Přelomový byl rok 2017, kdy HZS zasahoval pouze 3x a nikdo neutonul. Přesto jsou jejich zásahy hlavně na jezech velmi náročné, protože i jim hrozí vážné ohrožení života při záchraně osob z vodního válce. Pokud budete naše řeky splouvat nebo se jen koupat pod jezy, je nutné být obezřetný a na nebezpečné jezy vůbec nevstupovat. Jejich seznam je na www.nebezpecnejezy.cz
Důležité je též sledování vodních stavů, protože vlivem bouřek a silných dešťů může dojít k rychlému vzestupu hladin. To, že jeden den se na jezu koupu, neznamená, že se na něm mohou koupat i za zvýšeného průtoku. Může se stát nebezpečným a vstupem do něho mohu utonout. Je proto vhodnější vyhledávat místa, kde nám nehrozí nebezpečí a nechodit do blízkosti jezů. Pokud uvidíte, že se někdo v řece topí, neskákejte pro něho. Je důležité zůstat na břehu a pokusit se o záchranu pomocí házecí podkovy či jakéhokoli lana nebo provazu s uvázaným plovoucím předmětem (vesta, prázdný barel), který tonoucímu do jezu hodíme. Hrdinným skokem pro tonoucího se pravděpodobně utopíte i vy.
Zdroj a foto (jez Šternberk) AVTS
29.6.2022 10.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách