18.7.2022 15.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Ornitologové plánují vybudovat v každém kraji ptačí park
Česká společnost ornitologická (ČSO) dnes v ptačím parku Kosteliska na Hodonínsku představila Strategii rozvoje ptačích parků ČSO. Podle ní bude mít ČSO do roku 2042 v každém kraji republiky plně funkční ptačí park, aktuálně má čtyři.
Jedná se o reakci ČSO na největší úbytek biodiverzity v historii lidstva, který v tomto desetiletí prožíváme. K zastavení krize biodiverzity nestačí ochrana dochovaných částí přírody, ale je třeba také aktivní obnova hodnotných stanovišť, potvrdila v ptačím parku Kosteliska ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Dodala, že prioritou jejího resortu během českého předsednictví v Radě EU bude ambiciózní zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law), který učiní obnovu ekosystémů v zemích EU právně závaznou.
ČSO začala budovat své ptačí parky v roce 2006. Od počátku provázely jejich vznik dvě hlavní myšlenky: (a) ochrana přírody formou vlastnictví pozemků a (b) aktivní obnova hodnotného přírodního prostředí mimo státem zřízená chráněná území. Od roku 2008 existuje ptačí park Josefovské louky (u Jaroměře ve východních Čechách), ke kterému se v roce 2020 přidaly tři další: Mnišské louky (u České Lípy v severních Čechách), Kosteliska (u Dubňan na jižní Moravě) a Malá Lipová (u Přerova na střední Moravě). Zejména nejdéle existující Josefovské louky ukazují, jak obrovský potenciál obnovní projekty mají, a že jejich realizace je v podmínkách nevládní neziskové organizace reálná. Je to mimo jiné zřejmé i z rostoucího zájmu veřejnosti o podporu a další rozšiřování.
Definice ptačích parků
Ptačí parky jsou souvislá území o velikosti alespoň desítek hektarů; místní specifické podmínky umožňují vznik i menších ptačích parků. Vznikají především mimo dosavadní státem chráněná území. Dlouhodobým cílem je získání pozemků do vlastnictví ČSO a vytvoření území výjimečných biologických hodnot, při současném důrazu na umožnění bezprostředního kontaktu návštěvníků s přírodou. Ve většině ptačích parků probíhá k přírodě šetrné nebo cílené ochranářské hospodaření, bezzásahovost je využívána pouze doplňkově.
ČSO, ilustrační foto (Josefovské louky) Naše voda – Nina Havlová
18.7.2022 15.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy