18.2.2023 13.19, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Lesy ČR zřídí Fond na obnovu a zakládání větrolamů
Speciální fond se 150 miliony korun, díky němuž podnik založí a obnoví větrolamy v celé zemi, zřídí letos na jaře Lesy České republiky (Lesy ČR). Přírodní štíty tvořené mnoha dřevinami a keři zabrání erozi půdy a zadrží vodu v krajině.
Zejména v zemědělsky obhospodařovaných oblastech ohrožených větrnou erozí brání větrolamy přemístění a vysušování půdy, ochlazují i zvlhčují vzduch, zlepšují klima a biodiverzitu. „Hektar zdravého větrolamu ochrání 150 až 200 hektarů zemědělské půdy v hodnotě stovek milionů korun. Dnes o ně pečujeme na 780 hektarech v Jihomoravském kraji a vytipovali jsme další lokality, například v Polabí. Vzhledem ke klimatické změně to považuji za jedno z podstatných rezortních témat,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Nejhustší síť větrolamů se dnes v České republice nachází v Dolnomoravském a Dyjsko-svrateckém úvalu v okresech Břeclav, Znojmo a Hodonín. O většinu z nich pečují právě Lesy České republiky.
Větrolamy tvoří osm až čtyřicet metrů široké pásy různých druhů stromů, zejména javorů, dubů, jasanů, topolů, jilmů, lip, ořešáků a dalších včetně ovocných dřevin i keřů. Rozčleňují krajinu a slouží i jako hnízdiště ptáků a migrační útočiště zvláště chráněných druhů zvířat.
Zdroj a foto (větrolam u Rousínova): Lesy ČR
18.2.2023 13.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině