24.3.2023 9.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Třeboňský pivovar Regent loni mírně zvýšil výstav na 63.000 hektolitrů
Třeboňský pivovar Regent loni uvařil přes 63.000 hektolitrů, meziročně je to o 1000 hektolitrů více. Letos chce koupit nové tunelové pasterizační zařízení, výhledově chce také zmodernizovat linku na stáčení piva do sudů. Kvůli dražším energiím a rostoucím nákladům loni dvakrát zdražil, dohromady o necelé dvě koruny. Loni zprovoznil plničku na stáčení do plechovek, ty se na výstavu podílely čtyřmi procenty. ČTK to řekl sládek Jaromír Čeleda.
„Rok byl pozitivní, i když se utlumil odběr od některých odběratelů. V tuzemsku nám dost snížily odběr velké řetězce. Myslím si, že je za tím tlak nadnárodních pivovarských skupin, jak jim ubývá prodej sudového piva, tak víc tlačí na lahvové. Přesto jsme se dostali přes 63.000 hektolitrů. Od nejslabšího covidového roku 2020 je každý rok malý nárůst (výstavu),“ řekl sládek.
Stále stoupá prodej piva v plechovkách. Pivovar loni zprovoznil jejich plničku, do níž investoval osm milionů korun. Ročně tak stočí několik tisíc hektolitrů, hlavně speciálů.
Jako jiní hledal loni Regent cesty, jak snížit energetickou náročnost provozu. „Byl to jeden z důvodů, proč jsme přestěhovali většinu kanceláří do zadního traktu, kde byly volné prostory vedle laboratoře. Díky tomu se nám podařilo odstavit dva malé kotle na výrobu tepla. Snažili jsme se také zefektivnit stáčecí linky, aby běžely rovnoměrněji a neměly výkyvy v množství stočeného piva. Hledali jsme také možnosti, jak dělat víc procesů najednou, aby byla kotelna spuštěná kratší dobu,“ řekl sládek.
Rostly i další náklady. Slad meziročně zdražil o 60 procent, stoupla i cena oxidu uhličitého a dalších vstupních surovin. Pivovar proto loni dvakrát zdražil, dohromady o necelé dvě koruny. Letos chce pivovar koupit tunelový paster na lahvové a plechovkové pivo, za několik milionů korun. Postupně renovuje linku na stáčení do sudů, plánuje také nové řídicí a potrubní systémy.
V roce 2021 měl Regent tržby z prodeje výrobků a služeb 86,1 milionu korun a skončil v zisku po zdanění 2,4 milionu. Vyplývá to z účetní závěrky. Výsledky za loňský rok zatím pivovar nezveřejnil. Převážnou část výnosů tvoří český trh, dodávky malým řetězcům v jižních Čechách a na Vysočině. Pivovar loni vyvezl přes 25 procent produkce. Nejvíc do Polska, Itálie, Velké Británie, loni hodně rostl export do Bulharska, nového zákazníka získal pivovar v Estonsku.
Pivovar se zhruba 40 zaměstnanci patří společnosti Bohemia Regent ze skupiny Stasek. Třeboňský pivovar vznikl roku 1379. Před rokem 1914 vyráběl přes 100.000 hektolitrů ročně. Do konce druhé světové války patřil Schwarzenbergům. Poté přešel pod závod Jihočeské pivovary, z nějž se v roce 1992 stala akciová společnost. V srpnu 2000 koupila pivovar firma Bohemia Regent.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 24.3.2023 9.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách