5.4.2023 15.07, Rubrika: Statistiky a kauzy
Veterináři: Příčinou dvou hromadných úhynů racků byla ptačí chřipka
Státní veterinární správa (SVS) nově eviduje dva hromadné úhyny racků na ptačí chřipku. Virus této nákazy u uhynulých ptáků potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu.
Kromě včera potvrzeného výskytu nákazy u uhynulých racků v Jihomoravském kraji se prokázala ptačí chřipka také u racků nalezených na Kladensku ve Středočeském kraji. Vzhledem k tomu, že se v uvedených případech jedná o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS varuje před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apeluje na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Podobné hromadné úhyny racků, za kterými stojí ptačí chřipka, se v poslední době objevily v několika evropských zemích.
U Mutěnických rybníků na jižní Moravě došlo o víkendu k úhynu přibližně stovky racků chechtavých. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Jihlava následně včera potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku. Nákaza se prokázala rovněž u přibližně 60 uhynulých racků u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku. Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 včera potvrdilo vyšetření v SVÚ Praha.
„V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Při srovnávání současné nákazové situace týkající se ptačí chřipky s loňským rokem, je na místě uvést, že letošní vlna nákazy je silnější. Od počátku letošního roku SVS eviduje devět výskytů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva případy. V případě nálezu hromadného úhynu divokých ptáků SVS doporučuje s uhynulými ptáky nemanipulovat a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Podobné abnormální hromadné úhyny racků hlásí z nedávné doby několik dalších států např. Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. Viry vysoce patogenní ptačí chřipky způsobily v EU nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků. Riziko nákazy u drůbeže se může v následujících měsících zvýšit, protože rackové se rozšiřují ve vnitrozemí kontinentu, a mohou se tak objevovat i v oblastech s chovy drůbeže.
SVS, ilustrační foto (rackové při výlovu rybníka) Naše voda – Nina Havlová
5.4.2023 15.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě