18.10.2012 17.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Filmový festival ocenil snímek o lidských genech
Francouzský dokument nazvaný Skrytý život našich genů získal hlavní festivalovou cenu – Cenu rektora na II. ročníku Life Sciences Film Festival (LSFF). Informoval o tom mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Josef Beránek.
Cenu předal režisérovi Hervé Nisicovi a jeho kameramanovi Jean-Jacquesovi Bouhonovi v aule ČZU rektor univerzity Jiří Balík. Ten při této příležitosti vyzdvihl lehkost, s jakou tvůrci uchopili aktuální téma epigenetiky, aniž by zjednodušovali odbornou stránku. Zároveň ocenil zájem studentů a dalších účastníků o dokumenty a následné přednášky či besedy, které nezřídka končily po deváté hodině večer.
Vítězný film, který vysvětluje téma, úzce související s letos udělenou Nobelovou cenou za medicínu, ocenil také genetik Jaroslav Petr. „Dokument srozumitelně přibližuje téma, které je zcela zásadní pro naši budoucnost a nám vědcům se často nedaří na jeho význam dostatečně poukázat,“podotýká Petr. Epigenetika popisuje přirozenou adaptabilitu života a upřesňuje mimo jiné, jak je možné, že i jednovaječná dvojčata se v mnohém liší. Tento výzkum má obrovský potenciál při léčbě geneticky podmíněných onemocnění včetněrakoviny.
Celkový záběr festivalu byl ovšem mnohem širší – od zemědělských věd a zdravé výživy po socioekonomický rozvoj venkova u nás i ve světě. Významnou součástí LSFF byly také filmy s tématikou vodní a větrné eroze a snímky dotýkající se existence vody v přírodě a nakládání s ní. Jeden z doprovodných seminářů festivalu byl proto také věnován tématu „Voda v krajině“. Na této akci vystoupil i představitel portálu Naše voda.
Festival, na němž je možné shlédnout 133 dokumentárních snímků z celého světa trvá do pátku 19. října a je volně přístupný. Program je uveden na www.lsff.cz.
Naše voda
18.10.2012 17.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině