5.6.2023 10.03, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Praha prověří možnost protipovodňové ochrany Šáreckého údolí
Pražský magistrát do konce letošního června prověří všechny možnosti protipovodňové ochrany Šáreckého údolí. Posléze navrhne řešení ochrany této části hlavního města. Po dnešním setkání místních obyvatel s představiteli města a Prahy 6 to ČTK sdělili primátor Bohuslav Svoboda (ODS), starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a David Ptáček, předseda Spolku Šáreckého údolí, které dnešní setkání iniciovalo. Šárecké údolí významně zasáhly povodně v roce 2002 i 2013 a jako jedna z mála pražských částí dodnes nemá vybudovanou protipovodňovou ochranu.
„Protipovodňová opatření jsou jednou z priorit v oblasti bezpečnosti, kterou mám jako primátor na starosti. Minulý víkend jsme měli rozsáhlá protipovodňová cvičení v Chuchli a pozornost věnujeme také Podbabě. Nyní se posuzují tři možnosti řešení protipovodňových opatření v této lokalitě. Po dnešní debatě konané přímo u břehu Vltavy jsme se posunuli zase dál,“ uvedl Svoboda.
Příslib města je důležitý pro místní obyvatele, kdy povodně ve zmíněných letech poškodily na čtyři desítky domů v této lokalitě. Až magistrát varianty posoudí, vypracuje návrh řešení. „Potom by nás měli seznámit s výsledky, zda je možné a jak protipovodňovou ochranu udělat. Pro nás je to velmi pozitivní sdělení,“ řekl Ptáček.
V minulosti vznikly studie, kdy bylo například navrženo vystavět podél Šáreckého potoku mobilní protipovodňové stěny, avšak tato varianta nemá počítat s přítokem vody z Lysolajského potoku. Druhá možnost navrhuje, aby vznikl tzv. suchý poldr, kam by se voda mohla rozlévat, zároveň by vznikla přečerpávací stanice na vodu ze zmíněných potoků a mobilní stěny by byly podél Vltavy. Všechny možnosti by pak měl nyní magistrát posoudit a vybrat finální řešení.
S magistrátem bude spolupracovat radnice Prahy 6, která loni městu poslala studii k posouzení. „Budeme partnerem hlavnímu městu při řešení situace. Zároveň budeme pravidelně ověřovat a zjišťovat, jak celý proces postupuje,“ řekl Stárek. Víc prý radnice dělat nemůže, neboť protipovodňovou ochranu Prahy musí řešit magistrát pro celé město naráz, nelze, aby si ji bez ohledu na jiné části dělala ta která městská část sama.
Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Vybudováno bylo asi 20 kilometrů zábran, vrata uzavírající Čertovku a na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město také postupně revitalizuje potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Nevyřešena je dosud ochrana právě Šáreckého údolí a také Lahovic, Lahoviček a Sedlce.
Povodeň před 21 lety napáchala v Praze škodu asi 27 miliard korun a evakuováno muselo být na 50.000 obyvatel.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 5.6.2023 10.03, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace
Novým manažerem plzeňského pivovaru se stal Václav Šimek
Akt. 15.1.2025 10.42Rubrika: Nápoje a voda v potravinách