16.6.2023 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Verticillové vadnutí chmele a doporučená ochrana
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejňuje výsledky testování vybraných chmelnic v Žatecké pěstební oblasti na přítomnost verticilliového vadnutí chmele, včetně doporučení proti jeho šíření, a zároveň poskytuje nově využitelnou metodu detekce.
Na základě potvrzeného výskytu verticiliového vadnutí chmele (Verticillium nonalfalfae ) v roce 2021 v Žatecké pěstební oblasti provedl ÚKZÚZ v průběhu roku 2022, za finanční podpory Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů, mimořádný odběr a testování rostlin chmele v okolí známého ohniska výskytu na Lounsku s cílem validovat metody detekce původce této závažné choroby ohrožující český chmel.
ÚKZÚZ odebral 408 vzorků ze 136 lokalit z oblasti s potvrzeným výskytem, a to celkem z výměry 259 ha v devíti katastrech. Zjištěno bylo 37 pozitivních lokalit, což odpovídá 28 % testované výměry; 8 z 9 testovaných katastrů.
Analýzy vzorků prováděla Národní referenční laboratoř ÚKÚZ v Olomouci. Zaměřila se na testování přítomnosti původce verticiliového vadnutí chmele ve vzorcích zeminy, ve srovnání s metodou detekce z rostlin. Výsledkem bylo vyvinutí nové metody přímé detekce dvou patogenů Verticillium nonalfalfae a Verticillium dahliae z půdy metodou real-time PCR a zpřesnění stávající metody detekce původce vadnutí – Verticillium nonalfalfae z rostlinných pletiv kultivací na živných médiích. Metoda přímé detekce V. nonalfalfae z půdy umožňuje především dříve nedostupné testování pozemků před obnovováním či zakládáním chmelnic.
Metodika, která obsahuje přehled a popis symptomů, postup odběru vzorků a metody detekce a identifikace patogenu z rostlinných vzorků a z půdy, byla v rámci harmonizace diagnostických metod na úseku zdraví rostlin zpřístupněna pro další využití veřejnosti na webu ÚKZÚZ v Bulletinu Národní referenční laboratoře (NRL 2/2023.
ÚKZÚZ připravuje v letošním roce, opět za finanční podpory NAP MZe, mimořádný průzkum současného rozšíření verticiliového vadnutí chmele v ČR, se zaměřením především na Žateckou pěstební oblast. Podrobné výsledky budou průběžně dostupné na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.
Vzhledem k tomu, že v této chvíli není známa míra aktuálního rozšíření verticiliového vadnutí chmele v jednotlivých chmelařských oblastech ČR, ÚKZÚZ v rámci preventivních opatření nedoporučuje při hospodaření s organickou hmotou přemisťovat řádně nekompostované rostlinné zbytky chmele mezi jednotlivými chmelnicemi.
ÚKZÚZ, ilustrační foto (chmelnice) Naše voda – Nina Havlová
16.6.2023 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě