25.6.2023 6.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Nadměrné čerpání podzemní vody posouvá rotační pól planety
Na rizika nadměrného čerpání podzemní vody, zejména ale z hlediska zásob zdrojů vody pro pitné účely, už portál Naše voda v minulosti upozorňoval. Nyní se ukazuje, že může jít o součást problému ovlivňujícího celou naši planetu.
Nové informace na toto téma přinesl před několika dny populárně-vědecký portál osel.cz., a to na základě výsledků výzkumů jihokorejské Seoul National University. Obzvláště ve středních zeměpisných šířkách má totiž takové čerpání měřitelný vliv na neposedný rotační pól planety.
„Podle modelů z dřívějšího výzkumu lidé odčerpali asi 2 150 gigatun podzemní vody, tedy jen mezi lety 1993 a 2010. Jsou-li tyto odhady správné, odpovídá to více než 6 milimetrům výšky hladiny světového oceánu. Jak něco takového ověřit? Jak ukazuje geofyzik Ki-Weon Seo z jihokorejské Seoul National University se svými kolegy, jednou z možností je analýza rotačního pólu Země, tedy bodu, kterým prochází pomyslná osa rotace planety. Poloha tohoto bodu se totiž neustále mírně mění, podle toho, jak Země rotuje. Změny rozložení hmoty, i relativně malé, přitom mohou polohu rotačního pólu ovlivnit.
Od roku 2016 víme, že voda v horních vrstvách Země může ovlivnit rotaci planety. Role spodní vody ale v tomto směru zatím nebyla prozkoumána. Výsledný pohyb rotačního pólu, který zahrnuje vliv všech faktorů, přitom bývá několik metrů ročně. Zároveň se ukazuje, že záleží na tom, kde na planetě se podzemní voda čerpá. Největší vliv na rotaci Země má čerpání v oblasti středních zeměpisných šířek. Shodou okolností se ve zkoumaném časové období odčerpalo nejvíce podzemní vody na západě Severní Ameriky a v severozápadní Indii. Obě tyto oblasti přitom leží ve středních šířkách,“ uvádí se v článku.
Plné znění článku včetně grafiky znázorňují změny v rotaci planety najdete na: https://www.osel.cz/12939-cerpali-jsme-tolik-podzemni-vody-ze-to-posunulo-rotaci-planety.html, ilustrační foto archiv Pixabay
25.6.2023 6.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě