4.7.2023 10.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Vodní záchranáři zahájili prázdninovou službu, měli už víc než 30 zásahů
Během prvního prázdninového víkendu Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (ČČK) zasahovala u víc než 30 případů, mimo jiné vyhledávala utonulého člověka a spolupracovala s leteckými záchranáři. O zahájení své služby na 17 přehradách dnes záchranáři informovali ČTK. Vyzvali lidi u vody k opatrnosti. Loni měli vodní záchranáři za celé letní prázdniny 720 zásahů.
„Řada zásahů byla velmi závažných,“ uvedli vodní záchranáři k uplynulému víkendu. Lidé by měli u vody trvale dohlížet na děti, doporučili. Varovali před přeceňováním sil po požití alkoholu, jezdci v motorových plavidlech by podle záchranářů měli mít stále na paměti, že plavci jsou často špatně vidět. „Chovejme se u vody tak, aby bylo ve vodě bezpečně a aby se každý vrátil od vody domů, a nebuďme vůči sobě lhostejní,“ vyzvali. K hledání utonulého prezident Vodní záchranné služby ČČK David Smejkal ČTK řekl, že nemá mandát upřesnit, kde se zásah odehrál.
Vodní záchranáři působí během prázdnin na 18 základnách v celodenním režimu. Letos nově zahájili službu na Vranovské přehradě na Znojemsku. Dvě základny mají na Lipně a u Novomlýnských nádrží, po jedné vedle Vranova také na vodních plochách Orlík, Slapy, Hracholusky, Dalešice, Těrlicko, Rozkoš, Nechranice, Seč, Pastviny, Slezská Harta, Jesenice, Hlučín a Mšeno.
V případě, že lidé potřebují pomoc u vody, mohou volat na tísňové linky, 112, 150 nebo 155, případně použít aplikaci Záchranka. Vodní záchranná služba ČČK je totiž složkou integrovaného záchranného systému a její vyslání spadá do kompetence operačních středisek hasičů nebo zdravotnických záchranářů. Při cestě k místu neštěstí mohou vodní záchranáři na svých člunech používat sirénu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: HZS Středočeského kraje