4.8.2023 10.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Koupání na některých místech v Česku dál komplikují i přes ochlazení sinice
Navzdory ochlazení z posledních dní lidem stále komplikují koupání v přírodě na některých místech v Česku sinice. Těmto zdraví nebezpečným bakteriím se daří hlavně v horkém počasí. Nynější deště přinesly po červencových rekordních vedrech ochlazení, ale také do vodních nádraží spláchly nečistoty z okolí. Vyplývá to z informací hygieniků z jednotlivých krajů.
Sinice stojí třeba za zhoršenou jakostí vody na přírodním koupališti v Chabařovicích na Ústecku. Po koupání tam citlivějším lidem, třeba dětem, hrozí zdravotní obtíže. Řasy a sinice jsou také příčinou zhoršené průhlednosti jezer Chmelař na Litoměřicku, Milada u Ústí nad Labem, Benedikt a Matylda na Mostecku i vodní plochy Varvažov na Ústecku. Na třetím z pěti stupňů kvality vody, kdy mohou mít vnímavější lidé potíže, jsou kvůli sinicím také Máchovo a Hamerské jezero v Libereckém kraji. Na dalších čtyřech místech je kvalita mírně zhoršená, ve většině sledovaných přírodních koupališť v regionu je ale voda bezproblémová.
Zvýšený počet sinic je i v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě na okraji Hradce Králové. Hygienici proto doporučují se po koupání na těchto místech osprchovat čistou vodou. Koupací sezona kvůli špatné kvalitě vody už dříve v Královéhradeckém kraji skončila na koupališti v Dolcích u Trutnova, rekreační areál Dolce ale zůstal v provozu. Sprchovat by se lidé měli kvůli sinicím také po koupání v Pilském rybníku na Příbramsku a v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Jinak je však koupání ve většině středočeských přírodních koupališť možné bez obav.
V Plzeňském kraji je kvůli sinicím nevhodná voda ke koupání v oblasti na Radosti na hracholuské přehradě nebo v koupacím jezírku Škodaland v Plzni. Zhoršenou jakost má podle hygieniků jezírko Košutka v Plzni, rybník Babylon na Domažlicku nebo hráz Hracholusek. Deště, vítr a chladné počasí z posledních dnů zchladily vodu v přírodních koupalištích v regionu až o několik stupňů. Místy ale také deště do nádrží spláchly půdu a nečistoty. V kraji nabízí stále ještě dobré koupání například bolevecká rybniční soustava v Plzni, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras.
Zákaz koupání platí čtvrtý týden na nádrži Orlík u Podolska na Písecku. Nevhodná voda ke koupání je také na Radavě a rybníku Hejtman. „Vodu ve sledované lokalitě u Podolska na Orlíku nemůžeme ani po tomto mimořádném měření klasifikovat jinak nežli jako nebezpečnou ke koupání. Dle aktuálního rozboru jsou zde významně překročeny limitní hodnoty třetího stupně pro ukazatele sinice, chlorofyl-a, vodní květ a byla zde zjištěna snížená průhlednost,“ uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Zvýšený výskyt sinic přetrvává ve vodní nádrži Letovice u Křetína na Blanensku, kde je voda na třetím stupni kvality. Na ostatních sledovaných místech v Jihomoravském kraji je voda čistší. V Brněnské přehradě hygienici vodu stejně jako minulý týden hodnotí jako vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. V Moravskoslezském kraji hygienici nedoporučují koupání kvůli výskytu sinic ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku. Kvalita vody se kvůli sinicím zhoršila i v nádržích Olešná v Palkovicích a Žermanice v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku. Citlivější lidé, jako malé děti, těhotné, alergici či lidé s oslabeným imunitním systémem, by měli zkrátit koupání a poté se osprchovat, nejlépe pitnou vodou.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
4.8.2023 10.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace