24.10.2023 14.13, Rubrika: Voda a naše peněženka
Povodí Moravy musí zaplatit majitelům pozemku pod Novými Mlýny
Povodí Moravy musí zaplatit 670.000 korun majitelům zatopeného pozemku pod vodním dílem Nové Mlýny, rozhodl odvolací Krajský soud v Brně. Jde o jeden z prvních rozsudků, který vychází z nové judikatury Ústavního soudu k dlouhodobému omezení užívacího práva.
Nyní vysouzená náhrada náleží majitelům za období tří let. Pokračovat chtějí žalobou o náhradu i za další období. O rozsudku informovala právní kancelář Frank Bold Advokáti. Státní podnik Povodí Moravy se podle mluvčího Petra Chmelaře s rozsudkem neztotožňuje, podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Z rozhodnutí soudu vyplývá, že nárok na peněžní náhradu za zatopení pozemků vzniká za každý den trvajícího omezení. Klienti ji tedy mohou požadovat za každý den, kdy je vodní dílo na jejich pozemku,“ uvedl advokát Jan Hejl z Frank Bold Advokáti.
Ústavní soud se letos zabýval jinou podobnou kauzou. Týkala se pozemku na Šumpersku, na kterém je část malé vodní elektrárny. Ústavní soudci vyhověli stížnosti majitelů, kteří taktéž vedli spor s Povodím Moravy, a zrušili rozhodnutí soudů, podle nichž se náhrada za omezení vlastnického práva poskytuje pouze jednorázově. V nálezu Ústavní soud uvedl, že „opakující se plnění je v řadě situací praktické a smysluplné, neboť umožňuje zohlednit dobu trvání omezení vlastnického práva a je způsobilé reagovat i na budoucí změnu poměrů“, například zánik vodního díla nebo vývoj kupní síly peněz.
Jedním ze sporů, do kterých se nová judikatura promítla, je ten, který se týká pozemku pod Novými Mlýny, což je soustava nádrží budovaná v 70. a 80. letech 20. století. V prvním stupni spor řešil Městský soud v Brně, v druhém ten krajský. Rozsudek byl zatím pouze vyhlášen, teprve se bude písemně vyhotovovat. „Nejde o rozhodnutí Nejvyššího soudu či dokonce nález Ústavního soudu, jedná se o rozhodnutí krajského soudu a z tohoto důvodu je nepovažujeme za přelomové. S rozhodnutím se neztotožňujeme, krajský soud podle nás nesprávně a extenzivně aplikoval nález Ústavního soudu, podle soudu první instance byla žaloba zamítnuta z důvodu promlčení. Proto budeme podávat dovolání k Nejvyššímu soudu,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Chmelař. Podnik podle něj nečelí většímu množství podobných žalob.
Při budování Nových Mlýnů bylo zaplaveno několik obcí a mnoho pozemků místních lidí. Pokud se jejich majitelé domáhali náhrady za zatopení, mohli dosud získat pouze jednorázovou náhradu, v mnoha případech byla ale i ta už promlčená. Po novém nálezu Ústavního soudu se situace podle Frank Bold změnila.
Vodními díly, kterých se nová rozhodovací praxe může dotknout, nejsou jen nádrže. Týká se to i hrází, jezů, kanalizací, vodních řadů, zavlažovacích systémů, protipovodňových opatření, studen a mnoha dalších. „Pokud bylo vodní dílo vybudováno před rokem 2002 a neexistuje jiné věcné břemeno než zákonné, má vlastník pozemku nárok na náhradu za omezení jeho užívacího práva k pozemku. Může o ni tedy žádat za každý den, a to zpravidla až tři roky zpětně,“ uvedl Hejl.
ČTK, ilustrační foto (Nové Mlýny) Naše voda – Nina Havlová
24.10.2023 14.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě