12.12.2023 9.34, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Státní pozemkový úřad zahájil nominace do soutěže Žít krajinou
Státní pozemkový úřad (SPÚ) oznamuje zahájení nominací do 17. ročníku prestižní soutěže Žít krajinou 2023. Od roku 2006 SPÚ ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy (ČMKPÚ) pořádá tuto soutěž zaměřenou na realizace vznikající v rámci komplexních pozemkových úprav.
Do soutěže se mohou přihlásit krajské pobočky SPÚ, projektanti, stavitelé, obce a vlastníci dokončených staveb v termínu do 29. února 2024. Přihlásit je možné jen ty projekty, které byly dokončeny nejpozději 31. prosince 2022. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v listopadu ve Valdštejnském paláci v Praze. Novinkou letošního ročníku je přidání další kategorie. Opatření lze tedy přihlásit celkem do tři kategorií:
– 1. Protierozní a vodohospodářská opatření (opatření pro ochranu půdního fondu a zadržení vody v krajině a další vodohospodářská opatření sloužící k ochraně a tvorbě krajiny),
– 2. Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí (prvky ÚSES a další trvalá vegetace),
– 3. Zpřístupnění pozemků.
„Na základě vyhodnocení předchozích ročníků soutěže jsme došli k závěru, že v dosavadním nastavení kategorií se příliš neuplatňují ekologická opatření, přestože se jedná o zdařilé a prospěšné projekty. Proto jsme upravili pravidla a pro tyto projekty vyčlenili vlastní kategorii.,“ uvedl změny soutěže Martin Vrba, ústřední ředitel SPÚ.
V každé kategorii budou udělena první tři místa. Kromě toho porota vybere vítěze Ceny SPÚ. Projekt s největším počtem hlasů získaných ve veřejném internetovém hlasování obdrží Cenu veřejnosti. Toto hlasování se uskuteční v dubnu 2024.
Přihlašovat projekty do soutěže je možné do 29. února 2024 v souladu s pravidly zveřejněnými na webových stránkách soutěže: https://soutezzk.spucr.cz/cz/pravidla
Do soutěže může přihlásit svoji realizaci:
- místně příslušná pobočka krajského pozemkového úřadu;
- projektant, resp. projekční firma pozemkové úpravy;
- autor realizačního projektu společného zařízení;
- realizační firma společného zařízení;
- obec, resp. vlastník společného zařízení.
Česká krajina potřebuje harmonický vztah mezi zachováním přírodních zdrojů a udržitelným rozvojem zemědělství. Proces pozemkových úprav, který probíhá více jak 30 let, přispívá k tomuto vyváženému vztahu mezi zemědělci a krajinou. Komplexní pozemkové úpravy přehledně uspořádávají pozemky tak, aby lépe vyhovovaly potřebám majitelů a plnily svůj účel. Součástí procesu pozemkových úprav jsou také společná zařízení, jako je cestní síť a systém ekologických, protierozních a vodohospodářských opatření. Díky nim se obnovují v krajině biokoridory a biocentra, vodní nádrže, polní cesty, zatravněné průlehy, větrolamy a jiné prvky, které přispívají ke zdraví české zemědělské krajiny.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se jako obvykle uskuteční na podzim v budově Senátu Parlamentu ČR. Ceny předává ministr zemědělství. Přehled vítězných realizací předchozího 16. ročníku soutěže naleznete zde.
Harmonogram 17. ročníku soutěže Žít krajinou:
Zahájení 17. ročníku | 11. 12. 2023 |
Uzávěrka přihlašování projektů | 29. 02. 2024 |
Kontrola kompletnosti projektů | 01. 03. 2024 – 17. 03. 2024 |
Hodnocení projektů odbornou komisí | 18. 03. 2024 – 30. 04. 2024 |
Hlasování veřejnosti | 02. 04. 2024 – 30. 04. 2024 |
Jednání centrální komise | 2. pol. května/červen 2024 |
Slavnostní vyhlášení výsledků 17. ročníku | listopad 2024 |
SPÚ, dokumentární foto (cena veřejnosti za rok 2022): SPÚ
12.12.2023 9.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy