11.1.2024 12.45, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
VODNÉ A STOČNÉ 2024: JVS zdražil vodu obcím o 5,3 procenta
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zdražil od ledna cenu vody, kterou vyrábí a prodává především městům a obcím, o 5,3 procenta na 22,69 Kč za metr krychlový bez DPH. Meziročně je to zdražení o 1,15 koruny za tisíc litrů. Svaz dnes uvedl, že tak vývoj ceny udržel pod inflací. ČTK to dnes sdělil mediální zástupce svazu Zdeněk Zuntych. Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů. Vodu z ní pije a používá na 400.000 Jihočechů, téměř dvě třetiny obyvatel kraje.
„Pro nás je důležité držet vývoj ceny pod aktuální inflací, aby obce a města měly prostor pro vlastní tvorbu ceny vodného a stočného. Jde o dlouhodobý cíl a daří se nám ho zatím držet, i když vnější negativní vlivy na nás dopadají stejně jako na ostatní firmy,“ řekl předseda představenstva JVS Antonín Princ.
Města v kraji zvedala ceny vodného a stočného vesměs o několik korun. V Prachaticích stoupla cena z loňských 102,15 Kč na 106,90 Kč za metr krychlový vody. Průměrné domácnosti se náklady zvedly asi o korunu denně. V Budějovicích zůstala cena stejná jako loni, 84,52 Kč. Ve Strakonicích zdražilo vodné a stočné přibližně o osm procent, ze 119 na 129 Kč. V Českém Krumlově stoupla cena od ledna meziročně o 5,6 procenta na 111,40 Kč. ČTK to již dříve sdělili zástupci radnic.
Do kalkulace ceny vody, kterou svaz prodává, se promítá hlavně inflace. „Ta zdražuje nakupované vstupy, zvláště energie a chemikálie, ale i stavební práce a také surovou vodu z římovské nádrže. Ta se poté v úpravně Plav přeměňuje na vodu pitnou,“ uvedl Zuntych.
Prodej vody, ročně kolem 16,2 milionu metrů krychlových, představuje pro JVS prakticky jediný zdroj příjmů. Zejména z něj – vedle státních dotací – platí obnovu vodohospodářského majetku. Svaz v posledních dvou letech investuje kolem 200 milionů Kč.
„Aktuální škrty státních dotací do vodárenské infrastruktury, bez nichž se rozvoj českého vodárenství neobejde, však mohou vést v příštích letech k výraznému zdražení a ke korekci naší dlouhodobé cenové strategie. A to v zájmu zachování nutné výše oprav a investic do naší soustavy a potřeb obcí, které trápí nedostatek zdrojů pitné vody pro obyvatele,“ uvedl Princ.
Loni v květnu začal svaz obnovovat první část téměř sedmikilometrového řadu surové vody, která přitéká z římovské přehrady do úpravny Plav. Pracuje na prvním úseku dlouhém 1,29 kilometru od úpravny Plav ke skalní štole ve Straňanech. Práce skončí letos v srpnu, vyjdou na 194 milionů Kč. Oprava celého řadu surové vody z přehrady na řece Malši do úpravny Plav bude stát zhruba 950 milionů.
JVS je největším producentem pitné vody na jihu Čech. Zásobuje 173 měst a obcí, z nichž ale některé provozují i vlastní zdroje vody. Vlastníkem svazu je 269 obcí a měst. Ročně soustavou proteče na 16 milionů metrů krychlových pitné vody. Nejvíc do Českých Budějovic, kde se spotřebuje třetina produkce. V roce 2022 měl svaz výnosy 356,6 milionu a skončil v zisku po zdanění 6,7 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy.
Zdroj: ČTK
11.1.2024 12.45, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizaceAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách