17.2.2024 6.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Podmořský drak Dragon těží energii z pohybů oceánu
Pozemské oceány doslova přetékají energií. Stačí mít vhodnou technologii a tuhle energii můžeme využívat. V posledních letech se objevují podivuhodná zařízení, která různým způsobem těží elektřinu z pohybů mořské vody.
Jak trefně podotýká Loz Blain na platformě New Atlas, Dragon 12 společnosti Minesto připomíná futuristický bojový dron, který operuje pod hladinou oceánu. Dragon 12 je jako papírový drak. Jen na místo ovzduší poletuje ve vodě, ukotvený k mořskému dnu v příbřežní oblasti. Každopádně je to masivní drak s rozpětím „křídel“ 12 metrů a hmotností přes 28 tun. Při transportu je nutné Dragon 12 rozložit a na pobřeží zase složit. Přesto je ve srovnání s dalšími technologiemi mořské energetiky instalace tohoto zařízení velmi snadná.
Pokud jde finanční náklady, původní projekt společnosti Minesto z roku 2017 počítal s cenou za tuto elektřinu (LCoE, Levelized cost of energy) cca 108 dolarů za megawatthodinu. Po instalaci podmořských draků o celkové kapacitě 100 megawattů by cena této energie měla poklesnout na zhruba 54 dolarů za megawatthodinu. Některé oblasti pobřeží jsou pro podmořské draky příhodnější než jiné. Rozhodně k nim patří Faerské ostrovy, které se nacházejí v severním Alantiku, mezi Skotskem a Islandem. Pohybují se tam intenzivní přílivové proudy, které proudí množství úzkých kanálů. Tím dochází k rychlým pohybům mořské vody, což je přesně to, co podmořský drak potřebuje.
Právě na Faerských ostrovech byl před pár dny spuštěn první Dragon 12, který začal dodávat elektřinu do lokální rozvodné sítě.
Zdroj, plné znění článku a doprovodná videa na: https://www.osel.cz/13337-podmorsky-1-2megawattovy-drak-dragon-12-tezi-energii-pohybu-oceanu.html, ilustrační foto Naše voda
17.2.2024 6.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy