27.3.2024 8.52, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
K ústavní ochraně vody zněla ve sněmovním výboru kritika z opozice i z koalice
K navrhované ústavní ochraně vody zaznívala v úterý ve sněmovním zemědělském výboru kritika z opozice i z koalice. Ivan Adamec (ODS) označil vládní novelu ústavy za „až hysterickou reakci“ na minulá období sucha v Česku a Karel Tureček (ANO) za „jednostranné znásilnění ústavy“. Poslanci debatu o předloze přerušili, téměř až do konce května k ní nyní mohou předkládat pozměňovací návrhy. Ústavní novelou se ve Sněmovně mají zabývat také ústavně-právní výbor a výbor pro životní prostředí.
Dosavadní pasáž ústavy, podle něhož se stát zavazuje obecně k šetrnému využívání přírodních zdrojů a ochraně přírodního bohatství, chce vláda rozšířit výslovně o vodu. Podle novely by tak měl stát dbát „o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vody, a o ochranu životního prostředí.“ Obdobné návrhy se ve Sněmovně vyskytly již dříve. Podávali je poslanci z různých stran. Sněmovna jejich projednávání v minulosti ale nikdy nedokončila.
Adamec soudí, že ochrana vody je v Česku na vysoké úrovni. „Když si vzpomenu na tvůrce ústavy, myslím si, že rozhodně neměli v plánu dávat takovéto praktické věci do základního zákona,“ řekl. Ochrana životního prostředí je podle Adamce velký úkol, ale nebylo by podle něho dobře, aby měla přednost před zajištěním ekonomického růstu. Získat pro předloženou ústavní novelu potřebnou nejméně třípětinovou většinu hlasů v obou parlamentních komorách bude „skoro nemožné“, míní.
Pro vodohospodáře je ústavou podle Turečka vodní zákon. V minulém volebním období ústavní právníci v debatách podle něho doporučovali vymezit ochranu vody zvláštním ústavním zákonem, nikoli v ústavě, jako právo občanů na přístup k pitné vodě. „Navržené řešení je velmi nešťastné,“ řekl Tureček. Jana Krutáková (STAN) pak jen doplnila, že oba její předřečníci sdělili, co chtěla říci i ona. Předkladatelé podle ní měli navázat na minulé debaty.
Ústavní důraz na šetrné využívání vody má mít podle náměstka ministra životního prostředí Eduarda Levého vliv na tvorbu budoucích právních předpisů a strategických dokumentů i na konkrétní správní řízení. „Voda je přírodní zdroj, který v současnosti je ohrožení,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Milan Daďourek. Zástupci ministerstva životního prostředí také poukazovali na to, že novela je minimalistická.
Novelu vypracovalo ministerstvo životního prostředí mimo jiné v reakci na úbytek podzemních a povrchových vod. „Návrhem dochází k posílení ochrany životního prostředí jako celku se zdůrazněním šetrného využívání přírodních zdrojů s cílem explicitně zdůraznit apel na šetrné využívání vody coby nejzranitelnějšího přírodního zdroje a složky životního prostředí,“ uvedlo ministerstvo. Vláda dosavadní ústavní úpravu ochrany přírodních zdrojů s ohledem na současný stav životního prostředí označila za zastaralou i nedostatečnou.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
27.3.2024 8.52, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě