2.6.2024 8.03, Rubrika: Voda a naše peněženka
VAK Náchod uvažuje o zavedení dvousložkové ceny vodného a stočného
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) uvažuje o zavedení dvousložkové ceny vodného a stočného. Při ní odběratelé platí pevný roční plat plus pohyblivou částku podle metrů krychlových dodané a odvedené vody.
Firma by tím získala větší jistotu části příjmů a mezi odběratele by se spravedlivěji rozdělily náklady. ČTK to na valné hromadě vodáren řekl předseda představenstva Dušan Tér. Letos si vodárny, které na Náchodsku zásobují vodou 72.000 lidí, k případnému zavedení dvousložkové ceny nechají udělat studii proveditelnosti. „Jsme na úplném začátku. Studii bychom měli mít k dispozici v říjnu,“ řekl Tér. Případné zavedení dvousložkové ceny by podle něj přicházelo v úvahu od 1. ledna 2027.
Nyní VAK Náchod účtuje klientům pouze odebranou a odkanalizovanou vodu podle spotřebovaných metrů krychlových pitné vody. Od ledna firma vodné a stočné zdražila v průměru o 9,1 procenta na 109,98 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Průměrná cena vody v ČR loni činila asi 113 Kč/m3.
Loni objem prodané vody na Náchodsku klesl o tři procenta na 3,34 milionu metrů krychlových. Podnik to přičítá snaze odběratelů šetřit, když lidé stále více využívají i vlastní studně či dešťovou vodu. Vodárny se také podle Téra setkávají s případy, že lidé použití vlastních zdrojů vody vodárnám zatajují a neplatí pak patřičné platby za stočné.
Z velkých vodárenských společností v Královéhradeckém kraji mají dvousložkovou cenu jen vodárny v Hradci Králové, které provozuje společnost Královéhradecká provozní ze skupiny francouzské Veolie. Když se na Hradecku dvousložková cena v roce 2008 zaváděla, proti byla řada menších obcí. Jejich zástupci poukazovali na to, že pevná složka zvýší účty hlavně odběratelům z rodinných domů, v nichž lidé na vesnicích bydlí nejvíce.
Pohyblivá složka ceny na Hradecku letos činí 130,08 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cena pevné složky je stanovena podle kapacity vodoměru. Například odběratel v rodinném domku v kategorii nejnižší kapacity zaplatí letos v pevné složce 2731 korun. U velkého panelového domu pevná roční složka činí 44.493 korun, které se na byty rozpočítají.
Systém účtování pevné a pohyblivé složky funguje u dodavatelů elektřiny a plynu. Zavedený jej mají někteří dodavatelé tepla.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
2.6.2024 8.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě