21.6.2024 9.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Voda v kontrolovaných rybnících v ČR je na počátku sezony většinou dobrá
Voda v přírodních koupalištích v Česku je na počátku sezony většinou čistá. Někde už ale hygienici zaznamenali její horší kvalitu a citlivým lidem tam doporučují se po koupání osprchovat. Vyplývá to z informací krajských hygieniků. Tropické teploty posledních dnů koupání v rybnících a nádržích přály a horko má být podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu ještě i v pátek. Odpoledne ale mají přijít bouřky a na víkend se ochladí a bude pršet.
Ve středních Čechách mají horší kvalitu koupací místa na Orlíku, a to Lavičky, Popelíky, Trhovky a Podskalí, a Pilský rybník na Příbramsku. Voda je tam na třetím stupni z pěti. „Čtyři místa na Orlíku na tom jsou po kontrolním měření z tohoto týdne stejně jako minulý týden, tedy drží se na třetím stupni. Uvidíme, co s tím udělá tento horký týden,“ řekl ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro Příbramsko Luboš Mandík. Lidé, kteří mají alergii, zdravotní problémy či citlivou kůži, by se měli po koupání na zmíněných místech osprchovat. Další přírodní koupaliště v regionu mají dobrou vodu, nicméně všechna místa nejsou ještě v provozu.
V Plzeňském kraji hygienici zaznamenali zhoršenou vodu jen v plzeňském jezírku Košutka, kde hodnocení snižují zhoršené mikrobiologické hodnoty z minulých sezon. Ostatní nádrže jsou na tom lépe, včetně jednoho z nejoblíbenějších plzeňských míst ke koupání – Velkého boleveckého rybníka, které sezonu zahájilo s velmi dobrou kvalitou vody.
Na jihu Čech získala nejvyšší možné hodnocení od hygieniků voda v rybníce Hejtman na Jindřichohradecku a u pláže lipenské přehrady v Černé v Pošumaví. Průměrnou jakost má podle nich voda na Orlíku, u Podolska i na Radavě a ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku a u lipenské pláže v Horní Plané. „U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání proto doporučujeme osprchovat se čistou vodou,“ uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Většinou bezproblémové koupání je i na severu Čech. Třeba na Českolipsku má horší kvalitu vody kvůli výskytu sinic Máchovo jezero u Doks a nedaleké Hamerské jezero. Zvýšený obsah sinic nebo řas je v nádržích Varvažov na Ústecku a Chmelař na Litoměřicku a horší kvalitu vody odhalily rozbory i v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a ve Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě na okraji Hradce Králové. Pro tato místa platí doporučení hygieniků, že by se lidé po koupání osprchovali. Sníženou průhlednost zjistili v rybnících v Nedamově u Dubé na Českolipsku a v Sedmihorkách v Českém ráji a na jezeře Benedikt u Mostu. Riziko zdravotních obtíží je tam podle hygieny ale malé.
U kvality vody hraje roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice a během sucha se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou.
K tomu zatím ale nikde nepřistoupili, ani na jižní Moravě, kde kontrolují více než 20 nejnavštěvovanějších míst. Voda v nich je v současné době vhodná ke koupání. Podobné je to i v Moravskoslezském kraji, kde hygienici tento týden odebírali vzorky vody na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Závažnější nedostatky podle mluvčího krajských hygieniků Aleše Kotrly neodhalili, v nádržích Olešná a Brušperk je ale snížena průhlednost vody.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
21.6.2024 9.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace