13.7.2024 6.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Nanoshluky mědi zařídí elektrokatalýzu oxidu uhličitého na metan
Přeměna oxidu uhličitého na metan mohla paradoxně pomoci úsilí zvládnout oteplování klimatu. Jak informuje populárně-naučný portál osel.cz, jde o novou metodu elektrokatalýzy s využitím nanoshluků mědi jako velmi účinného katalyzátoru.
Na první pohled to vypadá bláznivě. Přeměnit jeden skleníkový plyn na ještě horší skleníkový plyn. Podle expertů by se ale právě taková technologie mohla stát průlomem v tlumení oteplování planety. Tým kanadské McGill University vymyslel katalyzátor z nanoshluků mědi pro elektrokatalýzu oxidu uhličitého na metan. Zatímco tradiční postupy výroby metanu z fosilních zdrojů vytvářejí nové emise uhlíku, tato elektrokatalýza nikoliv.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Mahdi Salehi, jejich elektrokatalýza vlastně dělá z metanu, tedy ironicky, protože jde o skleníkový plyn, médium pro ukládání obnovitelné energie. Díky nanoshlukům mědi je možné „vycucávat“ emise oxidu uhličitého z atmosféry nebo třeba z průmyslových provozů a přeměnit je na metan. Při spalování metanu je pak možné emise uhlíku hned recyklovat zpátky na metan. Tímto způsobem by mohla vzniknout „uhlíková smyčka (carbon loop), kdy při výrobě nedochází k vypouštění žádných uhlíkových emisí do atmosféry a uhlík se pohybuje v uzavřeném cyklu.
Zdroj, plné znění a doprovodná grafika na: https://www.osel.cz/13555-prulom-nanoshluky-medi-zaridi-elektrokatalyzu-oxidu-uhliciteho-na-metan.html, ilustrační foto Naše voda
13.7.2024 6.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy
Aktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách