18.7.2024 7.57, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
V liberecké zoo začnou práce na umělém mokřadu, zahradě sníží spotřebu vody
V liberecké zoo začnou tento týden práce na budování umělého mokřadu, který bude součástí jejího nového vodohospodářského systému. Zahradě umožní opakovaně používat takzvanou šedou vodu, díky čemuž ušetří až polovinu současné spotřeby vody z vnějších zdrojů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
Nejstarší zoo v Česku potřebuje ročně zhruba 60.000 metrů krychlových vody. Nový vodohospodářský systém získá v rámci mezinárodního projektu Life 4 Zoo s evropskou dotací 1,665 milionu eur (cca 40 milionů Kč). Zapojené do něho jsou i zoo v Barceloně a univerzity v Liberci, Barceloně a španělském městě Girona.
Nový vodohospodářský systém by měla mít liberecká zahrada hotový do konce října. Začne se mokřadem, do něhož bude po dokončení svedena k vyčištění voda z horní části zahrady. „První stavební práce budou probíhat v malé rokli vedle pavilonu levhartů, kde vznikne konstruovaný mokřad s vertikálním kořenovým filtrem o rozloze 130 metrů čtverečních a akumulačním objemem 108 metrů krychlových,“ uvedla Tesařová.
S dalšími pracemi, které zahrnují výkopy pro položení potrubního vedení, bude vybraná stavební firma čekat do začátku září, kdy pro zoo končí hlavní návštěvnická sezona. Rozvody z velké části povedou přes výběhy zvířat, což omezí jejich pohyb venku. „Stavbaři nám přislíbili realizovat práce ve výbězích tak rychle, jak to jen půjde, aby stavba ovlivnila pohodu a život našich zvířat v co nejmenší možné míře. Zároveň ani nechceme nijak výrazně omezit komfort našich návštěvníků při prohlídce, a tak všechny hlučné stavební úkony budou probíhat až po zavírací době zahrady,“ řekl ředitel zahrady David Nejedlo.
Pokud vše půjde podle plánu, v listopadu zahájí zoo zkušební provoz nového vodohospodářského systému. „Systém poběží devět měsíců v roce a denně vyčistí až sto metrů krychlových vody. Podle našich propočtů pomůže nové řešení zahradě uspořit jen během dvou a půl roku až 70.000 metrů krychlových vody. Zahrada tím také stabilizuje kapacitu místních vodních zdrojů a sníží závislost na vnějších zdrojích,“ uvedl hlavní koordinátor projektu z liberecké univerzity Tomáš Lederer.
Výsledkem bude, že do nově vybudovaného umělého mokřadu bude svedena znečištěná voda z bazénů zvířat v horní části zahrady, kterou obývají žirafy, tapíři, zebry nebo samice slona. „Konstruovaný mokřad s předčištěním na separačním pískovém filtru zkombinuje procesy koagulační filtrace a biologického čištění v přirozeném biofilmu. S výjimkou zimy poskytuje vysokou účinnost při odstraňování organického i dusíkatého znečištění. Voda bude navíc dočištěna koagulací a ultrafiltrací. O zbytkové mikrobiální čištění se postará ultrafialové záření,“ dodal Lederer.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
18.7.2024 7.57, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
V přírodní rezervaci Údolí Doubravy opravili naučnou stezku
Akt. 14.1.2025 10.30Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
MZe rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o živočišnou výrobu
Akt. 14.1.2025 10.10Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě