18.7.2024 10.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace
JVS odstranil problematické místo vodovodu pro Písecko a Strakonicko pod Otavou
Problematický dvousetmetrový úsek vodárenského řadu, překonávající řeku Otavou u Čejetic na Strakonicku, už patří minulosti. Jihočeský vodárenský svaz zde dokončil novou shybku s potrubím o průměru DN 560, která odstranila všechny dosavadní problémy. Ty způsoboval zejména nevhodný, velmi křehký materiál Sarplast, používaný ve vodárenství v 90 letech, uvedl mluvčí JVS Zdeněk Zuntych.
Rozsáhlá stavba za 5,5 milionů korun bez DPH zahrnovala tlakový podvrt nového potrubí pod korytem Otavy a napojení na stávající řad. Její součástí byla i výměna technologie šachty, sloužící k manipulacím s přepravovanou pitnou vodou.
„Dlouhodobě to bylo poruchové místo, kde se první havárie na jednom ze dvou ramen shybky objevila v roce 2018. Naposledy nastala letos zjara na druhém rameni. Proto jsme zvolili radikální řešení a celou shybku vyměnili. Jde o významnou větev vodárenského řadu, zásobujícího pitnou vodou Písecko, Strakonicko a Blatensko,“ vysvětluje Michal Míček, provozní náměstek ředitele Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
Shybkou se rozumí snížená část potrubí, převádějící pitnou vodu z jedné strany toku na druhou. Funguje na principu spojených nádob a zřizuje se v místě křížení vodovodu s řekou. V některých případech býval přechod řešen přemostěním, povodně však ukázaly, že uložení pod řeku je bezpečnější.
„Bezpečná dodávka pitné vody pro obyvatele Jihočeského kraje je naší trvalou prioritou, protože naše Vodárenská soustava jižní Čechy s 556 kilometry potrubí představuje systémový a nenahraditelný zdroj. Tady odvedla dodavatelská firma společně s našimi pracovníky provozu perfektní práci v rekordním čase,“ uvedl Antonín Princ, předseda představenstva JVS.
Během stavby bylo v této části vodárenské soustavy nutno provést náročné manipulace a vypustit dlouhý úsek potrubí. Místní vodojemy se proto musely předzásobit, aby obyvatelé krátkodobé přerušení nepocítili. Směrem na Písek, Strakonice a Blatnou nepřetržitě den co den vodárenskou soustavou teče nejméně 1500 m3 pitné vody. V případě potřeby při výpadku místních zdrojů však i několikanásobně více.
Jihočeský vodárenský svaz byl založen v roce 1993 jako zájmové sdružení obcí a měst regionu. Těch je v něm dnes sdruženo už 269. Svaz vlastní a provozuje vodárenskou soustavu, kterou ročně do 173 zásobovaných obcí a měst proteče více než 16 milionů m3 pitné vody.
Naše voda, foto: JVS
18.7.2024 10.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace