22.11.2012 17.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství
Lidé málo znají unikátního omega3 kapra
Omega3 kapr stále nemá dostatečnou propagaci, kterou by tento unikátní český produkt potřeboval. Portálu Naše voda to řekl Václav Milota, obchodní náměstek jednoho z velkých producentů kaprů, společnosti Blatenská ryba.
„Omega kapra jsme v roce 2012 vyprodukovali opět jen v pokusu pouze 550 kg živé ryby. Bylo to minimální množství a ještě není rozhodnuto, zda bude prodáván živý nebo zpracovaný,“ uvedl Milota.
Podle něj byl zájem zákazníků v průběhu roku o tohoto kapra malý a to pro nízkou informovanost mezi lidmi a nedostatečnou propagaci produktu. Dalším důvodem je neochota velkých odběratelů přijmout vyšší cenu omega kapra.
Omega3kapr má zaručený a garantovaný obsah zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin v mase. Toho je dosaženo krmnou směsí s originální recepturou, která je založena na řepkových výliscích a extrudovaném lnu. Omega3kapr by měl obsahovat minimálně 1 g omega 3 mastných kyselin na 1 porci (200 g masa), z toho 300 mg DHA + EPA.
Omega 3 mastné kyseliny jsou to nepostradatelné látky, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit. Proto je nutné přijímat je v potravě. V těle mají mnoho funkcí – snižují srážlivost krve, omezují vznik kardiovaskulárních chorob včetně arytmií, snižují krevní tlak, posilují funkce mozku a nervové soustavy a přispívají ke zlepšení obranyschopnosti organismu.
Podle závěrů klinické studie vypracované Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) měli pacienti, kteří konzumovali tohoto kapra o cca 30% lepší laboratorní výsledky než pacienti na klasické dietě. Výsledkem tak byly lepší parametry hojení ran a hodnoty tukového spektra krve. Omega 3 mastné kyseliny jsou v mase kapra v přirozené formě. Maso kapra rovněž obsahuje vysoký obsah bílkovin a dalších biologicky aktivních látek,
které mají příznivý vliv na zdraví člověka. Při konzumaci minimálně 200 g omega3kapra 2x týdně po dobu 1 měsíce již dochází k pozitivním projevům účinků na lidský organizmus.
Omega3kapr se zpracovává zcela stejným způsobem jako klasický kapr. „Doporučujeme však při jeho přípravě používat teplotu maximálně do 150°C, lépe nižší – jak při pečení v troubě, tak i při smažení. Pro kuchyňskou přípravu používejte nejlépe řepkový nebo olivový olej, nebo jejich směs. Při zachování těchto doporučení nedojde k devastaci omega 3 mastných kyselin a ke ztrátě kvality kapra,“ radí firma Blatenská ryba na svých stránkách.
Naše voda
22.11.2012 17.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství