11.9.2024 11.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Záchrana vzácného stromu Cedru atlaského pomocí kořenové injektáže
V areálu České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) proběhne dne 17. 9. 2024 v 10 hodin první aplikace půdní injektáže s cílem zachránit vzácný strom Cedr atlaský (Cedrus atlantica). Jedná se o vzácnou mladou dřevinu, která byla významně oslabena, jak přesazováním stromu v roce 2020, tak i nepříznivými klimatickými podmínkami v uplynulých letech.
Kořenová injektáž je technologie, která prodlužuje život dřevin, podporuje jejich odolnost a zlepšuje růst. Injektáží aplikujeme ke kořenům stromů 100% organické, patentované materiály, které v půdě nastartují ozdravný proces. Zároveň se provzdušňuje kořenový půdní prostor, což zlepší absorpci vody. Cedr je u mnoha národů a v mnoha kulturách považován za posvátný strom, strom mnoha legend, strom biblický. Cedr je ve střední Evropě velmi vzácný, spíše vysazovaný ojediněle. Jeho přirozenou oblastí jsou pohoří Atlasu v Africe či v Libanonu. Přijďte navštívit výjimečný areál České zemědělské univerzity v Praze a podpořit snahu odborníků o záchranu tohoto vzácného stromu.
Cedr byl zejména v minulosti pro své technické vlastnosti využíván jako stavební materiál v oblasti Středního východu. V této oblasti se z něho stavěly zejména chrámy a paláce, ale také lodě. Král Šalamoun dal z důvodu jeho léčivých a duchovních vlastností postavit chrám pouze z cedrového dřeva, faraoni byli ukládáni do sarkofágů, kde jejich první obal byl z cedrového dřeva.
Cedr je ve své domovině brán jako posvátný strom a velký transformátor životní energie, kdy harmonizuje tok životní energie v prostoru a stává se centrálním bodem životního vědomí všech úrovní existence. Pro své účinky je využíván jako součást vykuřovadel v chrámech a kostelích. Mezi jeho využívané vlastnosti patří hojnost, plodnost či duchovní síla. Jsou známy také jeho antibakteriální fytoncidní účinky, kdy je využíván na záněty, dále jsou známy jeho uklidňující a uvolňující účinky, působí na zvýšení koncentrace, prohloubeni talentu, vnímání, otevírání vědomí, vyváženost hemisfér apod.
Někteří výjimeční jedinci tohoto rodu jsou také v literatuře nazývány tzv. „zvonící cedry“. Jedná se o stromy o věku cca 500 a více let, které naakumuluji tolik životni energie, kdy jejich vysoká frekvence je až zaznamenána vysokými tóninami, kdy tzv. „zvoní“, tyto stromy se po tisíciletí využívaly tři roky (potom ztrácí schopnost uvolňovat nashromážděnou energii a umírá v sobě 27 let). Kousky dřeva z tohoto stromu se pro své zázračné účinky využívají jak v medicínské, tak v duchovní praxi.
ČZU, ilustrační foto (areál ČZU – skleníky): Naše voda – Nina Havlová
11.9.2024 11.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě