12.9.2024 12.22, Rubrika: Vodovody a kanalizace
JVS uvádí do provozu záložní zdroje energie na čerpacích stanicích
Už tři hlavní čerpací stanice jihočeské vodárenské soustavy v Drhovli, Těšovicích a v Hosíně mohou během podzimu předávat pitnou vodu i při náhlém výpadku elektřiny. V provozu je udrží dieselagregáty, záložní zdroje, které zde vybudoval Jihočeský vodárenský svaz (JVS) s podporou Jihočeského kraje. Ten na projekt za 71 milionů Kč poskytl dotaci 49,2 miliony Kč.
„Bez této veřejné podpory by nákladný projekt, posilující bezpečnost dodávek pitné vody, bezesporu zatížil cenu vody předané, kterou od nás přebírají jihočeská města a obce. Velmi si proto pomoci kraje a osobního nasazení hejtmana Kuby pro obce vážíme.,“ uvedl Antonín Princ, předseda představenstva JVS, jehož vlastníkem je 267 obcí a měst.
Práce na těchto třech vodárenských objektech začaly loni v říjnu a dva jsou již zcela ukončené. Pouze na stanici Hosín II se dokončují protihluková opatření vzhledem k budoucí bytové zástavbě nejbližšího okolí vodojemu. Součástí projektů jsou i lokální sklady pohonných hmot. Zbylé dvě čerpací stanice Hlavatce a Bukovec budou agregáty vybaveny v roce 2025. Nyní probíhá zadávací řízení na výběr dodavatele, po němž bude možné obě náročné akce zahájit.
Podle hejtmana Martina Kuby jde o klíčové čerpací stanice schopné vodu potrubím dopravit do jednotlivých oblastí kraje i v případě blackoutu. „Jde o 172 měst a obcí, v nichž žije na čtyři sta tisíc obyvatel. Proto jsme projekt podpořili. K Jihočechům se tak pitná voda dostane bez významného omezení i při krizových situacích. Ve všech krizových cvičeních se totiž ukázalo, že pokud by nastal dlouhodobější blackout, tak by voda přestala postupně téct. A zajistit náhradní zásobení, zejména vody pro hygienické potřeby v hustě obydlených aglomeracích, by byl obrovský problém,“ uvedl Martin Kuba.
Podle Prince by ještě větší problémy nastaly ve chvíli, kdy by bylo třeba po delším výpadku energie znovu celý systém uvést do provozu. Těžko si totiž představit, že by se postupně vyčerpala celá vodárenská soustava s 556 kilometry potrubí. „Postupné napouštění vyprázdněných řadů, najetí všech čerpacích stanic a vodojemů by trvalo týdny kvůli postupnému odvzdušnění, odkalení, desinfekci řadů a kontrolním rozborům kvality. Žádné mobilní úpravny vody nebo cisterny soustavu nenahradí,“ vysvětluje Antonín Princ.
Nejde ale o první podobné opatření. JVS už v roce 2010 na úpravně vody Plav instaloval dva silné dieselagregáty, které ji při výpadku elektřiny udrží v provozu dva a půl dne a pitnou vodu dopraví do pěti klíčových čerpacích stanic. „Za klidného běžného stavu nepředpokládáme, že nás může ohrozit neočekávaná událost. Ale když nastane, jsme zaskočeni a náprava bývá velmi náročná. Ostatně v minulosti to ukázaly povodně a také vichřice, které umí poškodit i dlouhé úseky elektrického vedení,“ dodal hejtman.
Vodárenská soustava jižní Čechy patří v Česku k nejrozsáhlejším. Měří 556 kilometrů a na rozloze 6300 km2 zásobuje pitnou vodou 400 tisíc obyvatel kraje.
Zdroj a foto (Hosín II): Jihočeský vodárenský svaz
12.9.2024 12.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy