14.9.2024 8.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Nadace Partnerství spustila sbírku na pomoc při povodních
Největší česká environmentální nadace – Nadace Partnerství – spustila sbírku Pomoc pro českou krajinu a lidi při povodních. Sbírka je určena na adresnou pomoc po následcích očekávaných víkendových dešťů a na přípravu české krajiny a měst na tento typ dopadů extrémního počasí do budoucna.
„Připravenost je tou nejlepší zbraní solidarity. Velké škody přijdou o víkendu s jistotou, proto se již nyní můžeme společně zasadit o to, abychom jejich následky nyní i do budoucna co nejvíce zmírnili,“ komentuje Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství. Výtěžek sbírky plánují organizátoři využít na obnovu a znovuozelenění prostranství, která voda se vší pravděpodobností poničí – jako jsou zahrady, parky, okolí toků nebo veřejné prostory. „Díky rozsáhlé sítí spolupracujících starostů, místních firem, ochránců přírody nebo místních spolků můžeme pomoc zacílit přesně tam, kde bude nejvíce potřeba,“ přiblížil Petr Kazda.
Nadace Partnerství se také od roku 2021 zaměřuje na zlepšení hospodaření na českých polích, aby voda neodnášela cennou půdu. „Ročně přijdeme v důsledku eroze o 21 milionů tun ornice v hodnotě 4,2 miliardy korun. Proto pomáháme a radíme zemědělcům i drobným vlastníkům půdy, jak lépe pečovat o půdu a zhodnocovat ji,“ dodává Petr Kazda.
Protékající voda působí obrovské škody, řadě z nich by se přitom dalo zabránit. „Nejlepší a nejlevnější ochranou před povodněmi je zadržení srážek v místech, kam dopadnou. To se může stát díky podpoře zasakování a přírodě blízkých opatření na rozvolnění vodních koryt, budování zádržných tůněk, hloubení zpomalovacích průlehů a osázení těchto míst stromy. To děláme díky našim grantům a iniciativám Živá půda, Sázíme budoucnost, Adapterra nebo Hybatelé komunit,“ doplňuje Kazda.
Nadace Partnerství se již v minulosti zapojila do adresné regionální pomocí při přírodních katastrofách. V rámci sbírky SOS Tatry po ničivé kalamitě investovala na Slovensko 11,5 milionů korun od české i slovenské veřejnosti. Díky tomu jsou Tatry nyní odolnější vůči ničivému větru a dosáhly přirozené obnovy. Spolu s Člověkem v tísni dále pomohla 500 rodinám na Podluží s obnovou zahrádek a zeleně po tornádu, která v místech katastrofy citelně chyběla. Do Hodonínska a Břeclavska tehdy proudila pomoc přesahující 16 milionů korun. Dalších 610 tisíc korun věnovala Nadace Partnerství Národnímu parku České Švýcarsko po ničivém požáru. Peníze pomohly s obnovou turistické infrastruktury a urychlily otevření parku veřejnosti.
Více informací na https://www.darujme.cz/pomoc-po-povodnich
Nadace partnerství, ilustrační foto Naše voda
14.9.2024 8.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě