8.10.2024 14.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Lesy ČR si vychovávají budoucí zaměstnance
Druhý ročník soutěže středních lesnických škol Řeš les vyhlásily 8. října Lesy České republiky. V létě dal podnik brigádu 226 budoucím lesníkům, vodohospodářům a krajinářským inženýrům. „Vychováváme si tak schopné zaměstnance,“ řekl generální ředitel Dalibor Šafařík.
„Stanovení zásob mýtních a předmýtních porostů různými dendrologickými metodami a návrh jejich optimálního využití“ je tématem druhého ročníku soutěže středních lesnických škol Řeš les. „Propojujeme teoretickou výuku s provozní lesnickou praxí. Chceme podpořit aktivní studenty, které zajímají odborná témata a řešení aktuálních problémů. Rozvíjíme jejich samostatnost i schopnost týmové spolupráce a řadu z nich motivujeme k dalšímu studiu,“ uvedl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.
Týmy studentů třetích a čtvrtých ročníků středních lesnických škol zpracují a do konce ledna předloží odborné komisi své projekty využitelné v praxi. Ta pak v únoru vybere tři nejlepší, které jejich tvůrci představí ostatním soutěžícím včetně učitelů, komise i dalších zástupců podniku. Finalisty i jejich školy Lesy ČR ocení i finančně.
Za nejlepší projekt získá tým 16 tisíc korun a škola sponzorský dar ve výši deset tisíc korun. Druhý projekt v pořadí podnik ocení 12 tisíci korunami určenými zpracovatelskému týmu a 7 500 korun daruje škole. Řešitelé třetího nejzajímavějšího projektu letošní soutěže dostanou 8 tisíc korun a škola 5 tisíc korun. „Budeme hodnotit odbornost, obsah, formální provedení a u finálových projektů i schopnost studentů je prezentovat a obhájit,“ řekl předseda komise Libor Strakoš.
Soutěží ale spolupráce Lesů ČR se školami nekončí. Tradici už má prázdninový projekt „Adjunktem na léto“. Během čtyřtýdenní brigády se žáci a studenti lesnických a nově i vodohospodářských a krajinářských oborů středních a vysokých škol zapojují do praxe, ověřují si znalosti a dovednosti získané při studiu a pomáhají v sezóně třeba s kontrolou lapáků a lapačů, asanací dříví, stavbou oplocenek a dalších činnostech. Lesní správci i vedoucí polesí a správ toků si zase mohou předem vytipovat budoucí zaměstnance. Absolvování programu uznává Česká zemědělská univerzita v Praze i brněnská MENDELU jako odbornou praxi. Brigádníků každoročně přibývá. Během prvního ročníku 2019/2020 využilo příležitost 170 zájemců, letos už 226. V současné době podnik zaměstnává 150 absolventů tohoto programu.
Zdroj a foto: Lesy ČR
8.10.2024 14.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace