9.10.2024 15.05, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Česko a Polsko chtějí nastavit ještě přímější komunikaci při živelních pohromách
Česko a Polsko budou vyhodnocovat reakci na nedávné povodně, chtějí nastavit ještě přímější formu komunikace při živelních pohromách. Po dnešních česko-polských mezivládních konzultacích v Praze to řekl český premiér Petr Fiala (ODS). Polsko patřilo vedle Česka k zemím střední Evropy, v nichž způsobily povodně z poloviny září největší následky.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v září na schůzce s premiéry zasažených zemí oznámila, že budou moci zjednodušeným způsobem využít deset miliard eur (přes 250 miliard Kč) z unijního fondu soudržnosti. Fiala dnes Tuskovi poděkoval za jeho iniciativu.
„Budeme s polskou stranou společně vyhodnocovat to, co fungovalo, co třeba méně, a zlepšovat spolupráci ve prospěch regionů na obou stranách hranice,“ uvedl předseda české vlády. „Chceme nastavit ještě přímější formu komunikace a přeposílání informací pro případ živelních pohrom. Krizový systém funguje už teď velmi dobře, ale samozřejmě ho můžeme ještě vylepšit,“ dodal.
Česko by se podle premiéra mělo rychle posunout ve výstavbě přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku, která má před povodněmi výrazně ochránit Krnov, Opavu a další obce na řece Opavě. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v úterý zopakoval, že se nádrž začne stavět v roce 2027, a pokud se příprava podaří urychlit, tak možná i o rok dříve.
Česko-polská komise se bude věnovat posilování odolnosti krajiny proti povodním. Česko zároveň pracuje na opravě a obnově čistíren odpadních vod, které byly záplavami poškozeny. K některým opravám je ještě potřeba získat potřebné technologie, což nějakou dobu trvá, uvedl Fiala. „Nejde o čističky, které by se týkaly průmyslových areálů, vesměs jde o čističky, které jsou napojeny na městské odpadní vody,“ dodal.
Tusk poděkoval Česku za vzornou spolupráci. „Kritické situace jsou nejlepší zkouškou, abychom prověřili, zda přátelství je opravdové, nebo je to jen diplomatický slogan,“ řekl. Díky kooperaci se podařilo zmenšit následky povodní na obou stranách hranice, míní. Poděkoval také pilotům českých vrtulníků, kteří se zúčastnili záchranných akcí v Polsku. Zapojila se do nich česká vrtulníková jednotka Heli Unit. Polsko chce co nejlépe využít evropské peníze nejen na rekonstrukci, ale také na instalaci protipovodňových opatření.
Tusk v úterý uvedl, že mezi devíti oběťmi zářijových povodní v Polsku je patrně také česká občanka, jež nejspíše zahynula ještě na české straně. Podle českých úřadů měly záplavy v Česku pět obětí a několik dalších osob se stále pohřešuje.
Polský prezident Andrzej Duda v září uvedl, že společně s českým prezidentem Petrem Pavlem plánují expertní konferenci k lepší ochraně pohraniční oblasti před velkou vodou. Podle Dudy by v hraničním regionu měly vyrůst bariéry bránící v rozlití řek. O spolupráci na těchto projektech dnes hovořil i Tusk.
Zdroj: ČTK
9.10.2024 15.05, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony