11.10.2024 9.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Tetřevi v Beskydech: Lesníci jich v září vypustili do hor šestadvacet
Patnáct kohoutů a jedenáct slepic tetřeva hlušce, kriticky ohroženého druhu, letos odchovaly Lesy ČR v beskydském speciálním zařízení v obci Krásná pod Lysou horou. Koncem září je lesníci vypustili z aklimatizační horské voliéry do přírody.
„Vytváříme mláďatům co nejpřirozenější podmínky a veškerou péči o ně necháváme na samicích. Přechod do volné přírody pak zvládnou podstatně lépe,“ říká Adéla Jonáková z Lesů ČR. Aktuálně zůstává ve speciálním objektu v Krásné pod Lysou horou chovné hejno, které se v posledních letech početně rozšířilo a geneticky obohatilo. Více o tom zde: Nové geny a pět voliér v beskydské odchovně tetřeva hlušce | Lesy České republiky, s. p. (lesycr.cz).
„Přibývá hlášení o pozorování tetřevů i nálezech jejich pobytových znaků, jako jsou otisky končetin, trus i hlasové projevy. Znamená to, že se tetřevi postupně zase stávají součástí beskydské přírody,“ dodává Jonáková.
Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožené živočišné druhy. Vyhledává zejména jehličnaté lesy, v nichž se živí například borůvčím nebo jeřabinami. V tuzemsku žije málo početná populace na Šumavě, a právě v Beskydech, kde je zařízení Lesů ČR v provozu od roku 2017. Od té doby se do přírody dostalo 109 odchovaných tetřevů.
Kromě vypouštění ptáků také lesníci tlumí v tetřevím teritoriu tlak predátorů a přizpůsobují i hospodaření, třeba výsadbou jedle, listnáčů a bobulovitých keřů. Upravují i turistické značení, aby veřejnost tetřevy zbytečně nerušila. Podnik spolupracuje se Správou CHKO Beskydy i Klubem českých turistů.
Lesy ČR, foto Kamil Perutka
11.10.2024 9.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzyAktuality
Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě umožní migraci vodních živočichů
Akt. 22.11.2024 10.46Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
Akt. 22.11.2024 9.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa