26.11.2024 11.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Ptačí ostrovy pomáhají v záchraně ohrožených druhů, Polsko má dobré zkušenosti
Ve dnech 22.–25. října se Agentura ochrana přírody a krajiny (AOPK) zúčastnila konference k závěrům projektu LIFE.VISTULA.PL v Katowicích, realizovanému od roku 2018 polskými kolegy ve čtyřech ptačích oblastech Slezského a Malopolského vojvodství. Hlavním cílem projektu byla podpora stávajících a výstavba nových hnízdních příležitostí se zaměřením na ohrožené druhy vodních a mokřadních ptáků – rybáka obecného a kvakoše nočního a také zlepšení a nastavení optimální spolupráce a vzájemného pochopení mezi uživateli vodních ploch (rybáři, správci vodních děl) a ochranou přírody.
Informovala o tom nyní AOPK na svém webu.
Realizace projektu přinesla výrazné zlepšení stavu populací předmětů ochrany ptačích oblastí v horní části údolí řeky Visly.
V rámci projektu bylo obnoveno a vybudováno celkem 16 ostrovů na přehradě Goczałkowice, chovných rybnících a štěrkovnách. Pro dosažení maximální trvanlivosti proti vodní erozi bylo použito velmi nestandardní řešení. Okraje ostrovů byly zpevněny vinylovými štětovnicemi, vyráběnými z vysoce kvalitního plastového odpadu, který neuvolňuje do prostředí částice mikroplastů. Kromě dlouhodobé životnosti bez potřeby údržby je tato metoda šetrná i k plošnému záboru vodní plochy, což je důležité z pohledu jiných zájmů vlastníků těchto nádrží (zejména majitelů rybníků), kdy plocha hnízdního biotopu je stejně velká, jako základna stavby, čemuž u tvarově a materiálně přírodě blízkých ostrovů lichoběžníkového tvaru s širokou základnou a užším korunou nelze dosáhnout.
V Moravskoslezském kraji vznikají podobné ostrovy, zatím ne však v takovém rozsahu, který by měl výrazný dopad na zlepšení početnosti populací cílových ptačích druhů. V roce 2005 byl Agenturou ochrany přírody a krajiny vybudován první pilotní ostrov na rybníku Skučák, který doteď slouží pro stabilní a početnou hnízdní kolonii prudce ubývajícího racka chechtavého a je i jednotlivě využíván ohroženým rackem černohlavým. V letošním roce byl vybudován obdobný ostrov na rybníku Nový v přírodní rezervaci Kotvice, v plánu je stejná úprava jednoho z ostrovů na Horním Bartošovickém rybníku.
Po dokončení staveb budeme bedlivě sledovat, které druhy a v jakém počtu nově připravené biotopy obsazují. Pokud budou do budoucna i u nás výsledky pozitivní a podaří se vytvořit vhodné hnízdní podmínky pro druhy, kterým čím dál více v krajině ubývají hnízdní možnosti, ale zároveň tvoří neodmyslitelnou složku vodních ekosystémů, bude to signál a inspirace pro pokračování v realizaci těchto pracných a finančně nákladných opatření.
Zdroj: AOPK, foto: Ivona Kneblová
26.11.2024 11.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě