30.11.2024 10.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Děčínský dialog opětovně apeluje na aquacentristický přístup
Již po jedenácté proběhla v uplynulém týdnu konference Děčínský dialog o vodě v sídle Magistrátu města Děčín, která byla také přenášena on-line.
Těm, kteří ji sledovat nemohli, vzkazujeme, že akce i závěrečný „vodní dispečink“ – křížení informací z mnoha směrů, naznačily možnosti pro další postup, jak pomoct při řešení komplexní problematiky vodních poměrů a mírnění rychlosti klimatické změny.
Hlavní nedostatky, chyby, na které v sérii „DC dialogů o vodě“ upozorňujeme a v praxi je zažívají občané a zástupci produkčních oblastí, municipalit, základně i životní prostředí, letos tvrdě názorně přinesly povodně v Evropě. Prezentace a debaty směřovaly k nutnosti změn pro adekvátní vnímání vodních poměrů. Je proto pozitivní, že mezi návštěvníky zavítali i někteří rezortní, političtí a komunální zástupci, nadějný je i zájem žáků ze střední školy – lodního oboru. Právě z této oblasti dopravy se boji s klimatickou změnou nabízejí potenciály, které tento rezort může nabídnout, přičemž podpoří i přepravní spolehlivost a logistickou variabilitu.
Celé je to o pomoci „zelené“, která sama o sobě nestačí. Exemplární příklad – dlouhodobé odmítání vodní stavby Nové Heřminovy – dnes ikony paradoxů vnímání boje s extremitou počasí. Právě technická řešení představují doposud znevěrohodňované posily, přitom plně patřičnými nástroji; kombinace a vzájemné podpory s opatřeními přírodě blízkými – „zelenými“, to je pádné řešení. Nadále je proto nutné postupovat „modro-zeleně“.
Konferenci pomohlo vzdálené připojení odborníků z několika rezortů, také z europoslanecké sféry. Tak do zmíněné problematiky dochází k propojení společenských sfér, pomoc chápání komplexních souvislostí mezi směry – kompetencemi i uživatelskými potřebami.
V odkazu 11. Děčínského dialogu o vodě připravujeme memorandum pro obrácení pozornosti relevantních stratégů právě na „modro-zelenou“, jež představuje aquacentristické spolupráce mezi obory, nabízí rozšíření nástrojů, zefektivňuje prevenci i obranu proti extrémům počasí. Toto budeme sdílet i nejvyšším zástupcům, také pro mezinárodní jednání a v nově utvořeném Europarlamentu.
Zdroj a grafika: Spolek Aquarius-Vodnář (SAV), autor Petr Vít
30.11.2024 10.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Anketu Jachtař roku 2024 vyhrála olympionička Kateřina Švíková
Akt. 30.11.2024 15.40Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Děčínský dialog opětovně apeluje na aquacentristický přístup
Akt. 30.11.2024 10.27Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě