5.12.2024 11.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace
Luže plánuje expozici vodárenství ve vodárenské věži na hradě Košumberk
Město Luže na Chrudimsku opravuje bývalou vodárenskou baštu na zřícenině hradu Košumberk. V budoucnu v ní zřídí malou expozici o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Otevřena by měla být na příští turistickou sezonu, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka.
„Zatím se prováděla statická oprava a údržba vodárenské věže. Chceme pokračovat a vytvořit expozici vodárenství na hradě, kde voda kvůli podloží přímo nebyla,“ uvedl Peterka.
V minulosti se voda na hradě uchovávala v nádrži v hranolové věži. Do ní se musela dopravovat z okolních studen. Věž už byla ve špatném stavu, zčásti byla zasypaná. Město ji muselo staticky zajistit, opravit vnitřní omítky a vybudovat dřevěnou podlahu v jednom patře, aby bylo možné do interiéru vstoupit z nádvoří. Uvnitř budou umístěny panely s texty, nákresy a fotografiemi o historii vodárenství na Košumberku.
„Kvůli vyhlídce budeme dělat ještě vnitřní schodiště a další patro, vše ze dřeva. Okénkem bude vidět nad stromy do okolí,“ dodal Peterka. Radnice hledá dodavatele stavebních prací. Od Pardubického kraje město získalo na projekt dotaci 100.000 Kč.
Hrad Košumberk dal na konci 13. století postavit Ojíř z Košumberka. V roce 1372 ho zakoupili příslušníci staročeského panského rodu později známého jako Slavatové z Chlumu a Košumberka. Hrad upravili a přistavěli do jeho středu čtverhrannou obytnou věž se zaobleným nárožím. Později ho ještě obklopili opevněným předhradím. V 16. století byl hrad renesančně přestavěn, o čemž svědčí sgrafitová výzdoba budovy purkrabství. Za třicetileté války byl hrad poničen, později pod vlastnictvím řádu jezuitů zchátral.
Zdroj: ČTK, foto: https://www.hradkosumberk.cz/
5.12.2024 11.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace