6.12.2024 9.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Společnost Česká krajina předala výtěžek sbírky vytopené rezervaci na Lužnici
Symbolický šek ve výši 758 058 korun předal ve čtvrtek odpoledne ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál manželům Svačinovým, zakladatelům jihočeské rezervace divokých koní Meandry Lužnice. Výtěžek veřejné sbírky je určený na zmírnění následků ničivé povodně, která v září zaplavila celou rezervaci. Ve své zprávě o tom informovala společnost Česká krajina.
„Jsem moc rád, že jsme mohli tímto způsobem přispět k obnově rezervace na březích Lužnice. Tyto finanční prostředky neposkytla naše nezisková organizace, ale veřejnost, kterou jsme požádali o podporu. Moc děkujeme všem, kteří této krásné rezervaci pomohli,“ ocenil štědrost dárců Dalibor Dostál.
Finanční prostředky poslouží na nezbytnou obnovu rezervace, jejího technického zázemí i realizaci opatření, která pomohou velkým kopytníkům lépe přečkat příští povodně. V rámci terénních úprav vzniknou tůně a vyvýšená místa, kde najdou zvířata v případě velké vody útočiště. „Moc děkujeme všem dárcům, tak obrovskou podporu pro naši rezervaci jsme nečekali,“ uvedl Josef Svačina a navázal: „Poděkování za pomoc patří také Ladislavu Rektorisovi z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, paní starostce Chlumu u Třeboně Jitce Bednářové, chlumeckým hasičům, sousedům, kamarádům a rodině. A samozřejmě také České krajině za vyhlášení sbírky“
Manželé Svačinovi založili rezervaci na Třeboňsku v roce 2020 s obrovským úsilím a na vlastní náklady. Pomohli tím obnovit místní přírodu a vytvořili podmínky pro řadu vlhkomilných a mokřadních druhů. Když po čtyřech letech zaplavila vše voda, rozhodla se ochranářská společnost vyhlásit svírku.
Předání šeku se uskutečnilo improvizovaně na louce u Lomnice nad Lužnicí, na které po dopravní nehodě skončil zástupce ochranářské organizace.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.
Zdroj a foto: Česká krajina
6.12.2024 9.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině