10.12.2024 15.06, Rubrika: Voda a naše peněženka
VODNÉ A STOČNÉ 2025: VAK Náchod od ledna nezdraží
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) od ledna vodné a stočné nezdraží a nechá v platnosti letošní cenu 109,98 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Zachování ceny umožnilo zlevnění energií, udržení prodeje vody, zvýšení výnosů z prodeje materiálu a služeb a celkové dobré hospodaření vodáren.
ČTK to řekl místopředseda představenstva vodáren a starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM). Průměrná domácnost by měla v roce 2025 za vodu opět zaplatit asi 10.800 korun. Vodárny v největších městech Královéhradeckého kraje zatím oznámily zdražení vody. Cena v Hradci Králové a na Hradecku vzroste od 1. ledna o 3,57 procenta na 152 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody. Na Trutnovsku cena vzroste o deset procent na 121 Kč/m3, ve Dvoře Králové nad Labem o procento na 112,67 Kč/m3 a v Rychnově nad Kněžnou o 5,4 procenta na 91,02 Kč/m3.
Zisku VAKu Náchod, který na Náchodsku zásobuje vodou 72.000 lidí, by měl podle Birkeho letos vzrůst na úroveň 30 milionů korun z 15,3 milionu korun loni. K pozitivnímu hospodaření společnosti podle něj pomáhá i úspěšné získávání investičních dotací, které šetří vlastní zdroje vodáren.
Vodárny letos zvažovalo možnost zavedení dvousložkové ceny, při níž odběratelé platí pevný roční plat plus pohyblivou částku podle metrů krychlových dodané a odvedené vody. Podle předsedy představenstva Dušana Téra společnost dvousložkovou cenu zavádět nebude, protože by zvýšila platby malým odběratelům. Případné zavedení dvousložkové ceny přicházelo v úvahu od 1. ledna 2027.
Vodárny, jejichž tržby loni činily téměř 300 milionů korun, investují v posledních letech stamiliony korun především do finančně náročné rekonstrukce potrubí a vodárenských zařízení, které jsou součástí Vodárenské soustavy východní Čechy. Soustava umožňuje převádět vodu z míst jejího přebytku v Polické křídové pánvi na Náchodsku a ze zdrojů na Chrudimsku do míst jejího nedostatku na Hradecku a Pardubicku. Nejstarší části soustavy vznikly téměř před 60 lety.
VAK Náchod patří asi z 96 procent městům a obcím. Hlavními vlastníky jsou města Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují. Přes tři procenta akcií vlastní Pražské vodovody a kanalizace ze skupiny francouzské Veolie.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
10.12.2024 15.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace