13.12.2024 10.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Jedinečná příležitost zhlédnout oceňovaný film o šumavské přírodě
Umělecký dokumentární snímek Voda ztracená a vrácená, který mapuje vliv odvodnění krajiny na její fungování, se představí pražským divákům. Film režiséra Radka Plíhala bude promítán pouze v pondělí 16. prosince 2024 v kině Aero. Vypráví příběh s dobrým koncem a ukazuje, že každý se může do ochrany přírody zapojit a pomoci vyřešit i velké problémy.
Dokument režiséra Radka Plíhala přináší fascinující příběh šumavských mokřin, rašelinišť a meandrujících potoků. Film sleduje proměny krajiny od historických zásahů v podobě odvodňování až po současné snahy o obnovu přírodního prostředí. Prostřednictvím nádherných záběrů přírody, podložených archivními materiály, zobrazuje nejen dramatické změny, které krajina prodělala, ale i význam mokřadů pro biodiverzitu a zadržování vody v krajině.
Snímek vznikl v rámci projektu Life for Mires (LFM), který realizuje Správa Národního parku Šumava. Projekt se zaměřuje na obnovu mokřadů, jenž jsou klíčové pro zadržování vody v krajině a ochranu biodiverzity. „Mokřady jsou přírodními rezervoáry vody, chladí krajinu a některé z nich nám dokonce mohou pomoci se zmírňováním povodní. Tento film ukazuje, proč je jejich obnova klíčová nejen pro Šumavu, ale i pro nás všechny,“ uvedl Lukáš Linhart ze Správy NP Šumava. „Doufám, že film diváky inspiruje k hlubšímu pochopení významu vody v naší krajině, a to zejména v kontextu s adaptací na změnu klimatu“ doplňuje.
Film byl promítán již na akcích mimo Prahu a zaznamenal nadšené reakce. Zaujal zejména nádhernými záběry přírody i emotivním hudebním doprovodem od Lenky Dusilové a Petra Ostrouchova. Působivost filmu umocňuje fakt, že v něm nezazní žádné mluvené slovo. Také díky tomu je film možné snadno promítat i mezinárodnímu publiku, jako tomu bylo letos na dobrovolnickém kempu v NP Šumava, kde se pod hlavičkou Evropského klimatického paktu zapojilo 40 dobrovolnic a dobrovolníků z osmi zemí do revitalizačních prací, které je možné v dokumentu také shlédnout.
Snímek získal řadu prestižních ocenění na mezinárodních filmových festivalech, včetně Prezidentovy ceny na Prague Science Film Festu 2024 a ceny za nejlepší přírodovědný snímek na Matsalu Nature Film Festivalu 2024 v Estonsku. Speciální uznání obdržel také na festivalech v USA, Finsku a Indii, kde byl oceněn za svůj přínos v oblasti ochrany přírody a klimatu.
Ve foyer kina Aero bude připravena výstava projektů ambasadorů Evropského klimatického paktu. Mezi ně patří i Veronika Králová: „Film je nejen oslavou krás přírody, ale i důležitým poselstvím, které nás vybízí k odpovědnosti. Na Šumavě jsem byla dobrovolničit již podruhé, a je skvělé vidět, že tato činnost přináší opravdu viditelnou změnu.“
Promítání uvede krátkým proslovem Viktorie Tenzerová, ředitelka neziskové organizace Na mysli. Následně vystoupí Lukáš Linhart, spoluautor filmu a odborník ze Správy Národního parku Šumava, který vysvětlí okolnosti vzniku filmu a podělí se i o své zkušenosti s obnovou mokřadů. Projekce se zúčastní také režisér filmu Radek Plíhal.
Akce se koná od 18:00, vstupenky na promítání jsou již nyní k dispozici na webu kina Aero.
Zdroj a grafika: LFM
13.12.2024 10.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině